Իրանը ցանկանում է իր տարածքում գազային հանգույց ստեղծել ՌԴ-ի, Թուրքմենստանի և Կատարի հետ
Իրանը փորձում է գազային հանգույց ստեղծել Բուշեհր նահանգի Էսելույե շրջանում՝ Ռուսաստանի, Թուրքմենստանի և Կատարի հետ համագործակցությամբ: Ինչպես Արմենպրես-ը տեղեկանում է իրանական Tasnim գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է Իրանի նավթի նախարար Ջավադ Օուջին։
«Հաշվի առնելով, որ Իրանն ունի գազի՝ մեծությամբ երկրորդ պաշարներն աշխարհում, Ռուսաստանի, Կատարի և Թուրքմենստանի հետ համագործակցությամբ մենք նախատեսում ենք Էսելույեում գազային հանգույց ստեղծել», - ասել է նա:
Ջավադ Օուջին շեշտել է, որ Իրանը վերջին 20 ամիսների ընթացքում ամբողջությամբ մարել է գազ ներկրելու համար Թուրքմենստանի Հանրապետությանն ունեցած իր պարտքերը:
Իրանի նավթի նախարարը նաև ընդգծել է, որ երկրի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի ներկայիս վարչակազմում արդյունավետ քայլեր են ձեռնարկվել նավթի, գազի և նավթաքիմիական ոլորտներում, որոնցից ամենագլխավորը կապված է Լատինական Ամերիկայի տարածաշրջանում և Վենեսուելայում արտատարածքային և ծովային նավթավերամշակման գործարանների գործարկման հետ: Նա շեշտել է, որ նախարարությունն ամեն ջանք կգործադրի, որպեսզի նման նավթավերամշակման գործարաններ կառուցի տարբեր երկրներում:

Иран вместе с РФ, Туркменистаном и Катаром собирается создать на своей территории газовый хаб
Иран в сотрудничестве с Россией, Туркменистаном и Катаром собирается создать газовый хаб в районе Эслуйе провинции Бушер. Как передает Арменпресс, со ссылкой на иранское агентство Tasnim, об этом заявил министр нефти Ирана Джавад Оуджи.
''Учитывая, что Иран обладает запасом газа, вторым в мире по величине, мы планируем в сотрудничестве с Россией, Катаром и Туркменистаном  создать газовый хаб в Эслуйе'', - сказал он.
Джавад Оуджи подчеркнул, что Иран полностью погасил долг перед Республикой Туркменистан за импорт газа за последние 20 месяцев.
Министр нефти Ирана также подчеркнул, что действующая администрация президента страны Ибрахима Раиси предприняла эффективные шаги в нефтегазовой, газовой и нефтехимической сферах. Самый важный из которых связан с запуском внетерриториальных и морских нефтеперерабатывающих заводов в регионе Латинской Америки и Венесуэле. Он подчеркнул, что министерство приложит все усилия для строительства таких нефтеперерабатывающих заводов в разных странах.