ՌԴ պատվիրակությունը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
Երևանում հունիսի 13-14-ն անցկացվում է «Գիտության, կրթության և արտադրության ինտեգրումը` տնտեսության արդիականացման շարժիչ ուժ» հայ-ռուսական գիտակրթական համաժողովը։ Համաժողովին մասնակցում են ՀՀ և ՌԴ բուհերի, գիտական կազմակերպությունների, նախարարությունների, համապատասխան հաստատությունների և բիզնես համայնքի՝ ավելի քան 200 ներկայացուցիչներ։
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը, հայ-ռուսական գիտակրթական ֆորումին մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանել ռուսաստանյան բարձրաստիճան պատվիրակություն, որի կազմում են ՌԴ լուսավորության նախարար Ս. Կրավցովը, ՌԴ գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարի տեղակալ Կ. Մոգիլևսկին, ՌԴ նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Մ. Շվիդկոյը, ՌԴ նախագահի աշխատակազմի օտարերկրյա պետությունների հետ միջտարածաշրջանային և մշակութային կապերի վարչության պետ Ի. Մասլովը, ՌԴ նախագահի աշխատակազմի օտարերկրյա պետությունների հետ միջտարածաշրջանային և մշակութային կապերի վարչության պետի տեղակալ Ա. Ռիբակովը, Մոսկվայի Մ. Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտոր Վ. Սադովնիչին, Ռուսաստանի կրթության ակադեմիայի նախագահության գլխավոր գիտական քարտուղար, Կրթության ռազմավարության զարգացման ինստիտուտի գիտական ղեկավար, ՌԿԱ ակադեմիկոս Ս. Իվանովան, Ռուսաստանի գիտության ակադեմիայի փոխնախագահ, ակադեմիկ, քիմիական  գիտությունների դոկտոր Ստ. Կալմիկովը:
Համաժողովի շրջանակում բարձրաստիճան պատվիրակության անդամներն այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել Եղեռնի զոհերի հիշատակին:
Հունիսի 13-ին ժամը 18:00-ին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանի ուղեկցությամբ բարձրաստիճան պատվիրակությունը կայցելի Ռուսական արվեստի թանգարան (պրոֆեսոր Ա. Աբրահամյանի հավաքածու, հասցե՝ Իսահակյան փող., 38 շենք): Վերանորոգումից հետո վերաբացված թանգարանում այցելուները կդիտեն մշտական ցուցադրությունը:

Российская делегация почтила память жертв Геноцида армян
13-14 июня в Ереване проходит армяно-российский научно-образовательный форум "Интеграция науки, образования и производства - движущая сила модернизации экономики". В конференции принимают участие более 200 представителей университетов РА и РФ, научных организаций, министерств, профильных учреждений и деловых кругов.
Как стало известно из сообщения министерства образования и культуры РА, для участия в армяно-российском научно-образовательном форуме в Армению прибыла высокопоставленная российская делегация, в состав которой входит министр образования Российская Федерация С. Кравцов, заместитель министра науки и высшего образования РФ К. Могилевский, специальный представитель Президента России по международному культурному сотрудничеству М. Швыдкой, заведующий отделом межрегиональных и культурных связей с зарубежными странами Управления делами президента РФ И. Маслов, заместитель заведующего отделом межрегиональных и культурных связей с зарубежными странами Управления делами президента РФ А. Рыбаков М. Москва Ректор Ломоносовского государственного университета В. Садовничий, главный ученый секретарь Президиума РАО, научный руководитель Института развития стратегии образования, академик РКА С. Иванов, вице-президент РАН, академик, доктор химических наук Калмыков.
В рамках конференции члены высокопоставленной делегации посетили Мемориал жертв Геноцида армян и почтили память жертв Геноцида.
13 июня в 18:00 высокая делегация в сопровождении заместителя министра КГСМС РА Альфреда Кочаряна посетит Музей Русского искусства (коллекция профессора А. Абрамяна, адрес: ул. Исаакяна, дом 38). . Посетители увидят постоянную экспозицию в открывшемся после реконструкции музее.