Մեկնարկում է ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանը. Լաչինի միջանցքի հարցով հրատապ քննարկումներ անցկացնելու հարցում է ստացվել
Ստրասբուրգում հունիսի 19-23-ին Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ամառային լիագումար նստաշրջանի կարևոր կետերից մեկը կլինի համատեղ հրատապ քննարկումը Ուկրաինայի դեմ ռուսական ագրեսիայի քաղաքական հետևանքների, ինչպես նաև Փարիզում 2024 թվականի Օլիմպիական խաղերին ռուսաստանցի և բելառուսցի մարզիկների մասնակցության վերաբերյալ: Հարցում է ստացվել հրատապ քննարկումներ անցկացնել Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ մուտքի ապահովման հարցի շուրջ։
Վեհաժողովը նաև համատեղ քննարկումներ կանցկացնի միգրացիայի հարցի շուրջ և կքննարկի երեք զեկույց՝ միգրանտների և փախստականների ինտեգրման մասին, սպորտի միջոցով միգրանտների, փախստականների և ներքին տեղահանված անձանց սոցիալական ինտեգրման մասին, ինչպես նաև առանց փաստաթղթերի աշխատավորներին կամ մշտական կարգավիճակ չունեցող անձանց բժշկական և սոցիալական օգնության տրամադրման մասին։
Օրակարգի այլ հարցերի թվում են արտաքսված բելառուսցիների առջև ծառացած կոնկրետ խնդիրների լուծումը (Բելառուսի ժողովրդավարական ընդդիմության առաջնորդ Սվետլանա Տիխանովսկայայի մասնակցությամբ), Միացյալ Թագավորությունում մարդու իրավունքների օրենսդրության բարեփոխումը և անդրազգային բռնաճնշումները՝ որպես օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների աճող սպառնալիք: Նախատեսվում են նաև քննարկումներ հանրային առողջապահության ոլորտում արտակարգ իրավիճակների ժամանակ բժշկական օգնության ապահովման ամբողջական մոտեցման անհրաժեշտության և թվային անջրպետի հաղթահարման վերաբերյալ։

Стартует пленарная сессия ПАСЕ: поступил запрос на проведение срочных дебатов по вопросу Лачинского коридора
Одним из важных моментов летней пленарной сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) в Страсбурге (19‒23 июня) станут совместные срочные дебаты относительно политических последствий российской агрессии против Украины, а также участия российских и белорусских спортсменов в Олимпийских играх 2024 года в Париже. Поступил запрос на проведение срочных дебатов по вопросу об обеспечении свободного и безопасного доступа через Лачинский коридор. Об этом сообщает NEWS.am.
Ассамблея также проведет совместные дебаты по вопросу миграции и обсудит три доклада: об интеграции мигрантов и беженцев; о социальной интеграции мигрантов, беженцев и внутренне перемещенных лиц через спорт; а также об оказании медицинской и социальной помощи трудящимся без документов или лицам, не имеющим постоянного статуса.
Среди других вопросов повестки дня ‒ решение конкретных проблем, с которыми сталкиваются белорусы в изгнании (с участием Светланы Тихановской, лидера белорусской демократической оппозиции); реформа законодательства в области прав человека в Соединенном Королевстве; и транснациональные репрессии как растущая угроза верховенству права и правам человека. Также запланированы дебаты относительно необходимости целостного подхода к обеспечению медицинской помощи во время чрезвычайных ситуаций в сфере общественного здравоохранения и относительно преодоления цифрового разрыва.