Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները հեռախոսազանգերի միջոցով փորձում են ԱՀ քաղաքացիներից տեղեկություններ կորզել․ ԱԱԾ
Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում նշված է․
«Վերջին ժամանակահատվածում Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններն իրականացնում են հեռախոսազանգեր Արցախի Հանրապետության հեռախոսահամարների բաժանորդներին և ներկայանալով որպես «Գելլափ» և այլ հայտնի սոցիոլոգիական ուսումնասիրություններ իրականացնող ու հարցումներ կատարող կազմակերպության, կամ Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակիցներ, հարցադրումներ են կատարում Արցախի արտաքին և ներքին քաղաքական կյանքի, սոցիալ-տնտեսական վիճակի, տիրող ընդհանուր իրավիճակի և տրամադրվածությունների վերաբերյալ՝ այդպիսով փորձելով կորզել իրենց անհրաժեշտ տեղեկությունները:
Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգությունը կոչ է անում նման հեռախոսազանգեր ստանալու դեպքում չպատասխանել տրվող հարցերին, քանզի նրանց կողմից հավաքագրվող տեղեկություններն օգտագործվում են ի վնաս մեր Հանրապետության:
Կասկածելի բնույթի զանգեր ստանալու դեպքում անհապաղ դիմեք Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությանը կամ զանգահարեք թեժ գծի հեռախոսահամարներին՝ 047-94-41-26 և 41-26»։

Спецслужбы Азербайджана пытаются получить информацию у граждан Арцаха посредством телефонных звонков: СНБ Арцаха
В последнее время спецслужбы Азербайджана звонят абонентам телефонных номеров Республики Арцах и выдают себя за сотрудников Gallup и других известных организаций, проводящих социологические исследования, либо сотрудников министерства труда и социальных вопросов Республики Армения, задавая вопросы о внутренней и внешней политической жизни Арцаха, о социально-экономическом положении, сложившейся общей ситуации и настроениях, таким образом пытаясь извлечь необходимую им информацию. Об этом говорится в заявлении СНБ Арцаха.
"Служба национальной безопасности Республики Арцах призывает при поступлении таких телефонных звонков не отвечать на вопросы, так как собранная ими информация используется во вред нашей Республике.
При поступлении звонков подозрительного характера немедленно обращайтесь в СНБ Республики Арцах или звоните по телефонам горячей линии: 047-94-41-26 и 41-26", - говорится в сообщении.