Խաղաղապահների ուղղաթիռով ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող երեխան տեղափոխվել է Երևան
Վիրուսային էնցեֆալիտ հեմոռագիկ կոմպոնենտով ախտորոշմամբ մեկ տարեկան երեխան (Մոնթե Գ.), ով երկու օր ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվում էր ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Արևիկ» բուժմիավորման նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում, այսօր ռուս խաղաղապահների ուղղաթիռով տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոն՝ համապատասխան բժշկական օգնություն ստանալու համար։
Այս մասին հաղորդում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը՝ ավելացնելով, որ ռուս խաղաղապահներն ուղղաթիռով Հայաստանի Հանրապետությունից նաև հրատապ անհրաժեշտության դեղորայք են բերել Արցախ՝ և՛ Արցախի բնակչության, և՛ իրենց կարիքների համար:
Հունիսի 15-ից արդեն 10-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանի կողմից ամբողջապես արգելափակված է Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և խաղաղապահների կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը, ինչպես նաև դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ։
Այս պահի դրությամբ ԱՀ ԱՆ «Արևիկ» բուժմիավորումում 6 երեխա գտնվում է վերակենդանացման և նորածնային բաժանմունքում։
Արցախի ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 հիվանդ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Находящийся в критическом состоянии ребенок был доставлен в Ереван вертолетом миротворцев
Годовалый ребенок с диагнозом вирусный энцефалит с геморрагическим компонентом (Монте Г.), который двое суток находился в критическом состоянии в отделении неонатологии и реанимации медобъединения "Аревик" МЗ Республики Арцах, сегодня вертолетом российских миротворцев был доставлен в специализированный медицинский центр Республики Армения для оказания соответствующей медицинской помощи.
Об этом сообщил минздрав Республики Арцах, добавив, что российские миротворцы также вертолетом доставили в Арцах крайне необходимые медикаменты из Республики Армения, как для жителей Арцаха, так и для собственных нужд.
Уже 10-й день с 15 июня Азербайджан полностью блокирует двустороннее движение арцахских пациентов по Кашатагскому (Лачинскому) коридору Международным комитетом Красного Креста и миротворцами, а также поставки лекарств и предметов медицинского назначения в Арцах.
На данный момент 6 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения "Аревик" министерства здравоохранения Республики Арцах.
7 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО "Республиканский медицинский Центр", трое из них – в крайне тяжелом состоянии.