Անվտանգության խորհուրդը մեկնաբանել է Օնիկ Գասպարյանի հայտարարությունները
ՀՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակը մեկնաբանել է ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանի՝ օգոստոսի 14-ի հայտարարությունները, որոնք վերաբերում էին 2020 թվականի հունիսի 28-ին ԱԽ նիստում իր արած հայտարարություններին ու առաջարկություններին:
«Արմենպրես»-ի հարցին պատասխանել է ԱԽ մամուլի քարտուղարը:
- ԶՈւ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանը, ի պատասխան ԱԺ Քննիչ հանձնաժողովում վարչապետ Փաշինյանի հայտարարությունների հանդես է եկել մի շարք մեկնաբանություններով, որոնք առնչվում են ԱԽ նիստերում, մասնավորապես 2020 թվականի օգոստոսի 14-ին ԱԽ նիստում իր արած հայտարարություններին ու առաջարկություններին: Ի՞նչպես կմեկնաբանեք դրանք:
- Օնիկ Գասպարյանն իր հունիսի 28-ի հայտարարության մեջ խեղաթյուրել է 2020 թվականի օգոստոսի 14-ի ԱԽ նիստի ընթացքում իր հնչեցրած զեկույցը: Այդ օրվա նիստում Գասպարյանը մասնավորապես ասել է, որ Արևելյան և Հյուսիս-Արևելյան օպերացիոն ուղղություններում մենք կարողանում ենք առկա ուժերով ու միջոցներով «ոչ մի քայլ հետ» սկզբունքով հետ մղել, ձախողել հակառակորդի հարձակումը և ջախջախել նրա խմբավորումները` չընդգծելով Թուրքիայի գործոնը: Իսկ Նախիջևանյան և Թուրքիայի օպերացիոն ուղղություններով ուժերի հարաբերակցության մասին տեղեկատվություն է տրամադրել և նշել խնդիրները: Նա նաև նշել է, որ խնդիրների լուծման մեծ մասը տեսնում է աշխարհազորի ստեղծման ու կայացման շրջանակներում: Այդ օրվա նիստի ընթացքում Օնիկ Գասպարյանի առաջարկած խնդիրների լուծման բոլոր առաջարկներին ԱԽ-ն հավանություն է տվել: Հետագայում, 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Նախիջևանյան ու Թուրքիայի օպերացիոն ուղղություններում ՀՀ-ն Օնիկ Գասպարյանի նշած ռազմական խնդիրները չի ունեցել: Չնայած սրան պարոն Գասպարյանի ղեկավարության ներքո ԶՈւ-ն չի կարողացել ապահովել ԱԽ նիստում ստանձնած «առկա ուժերով ու միջոցներով «ոչ մի քայլ հետ» սկզբունքով հակառակորդի հարձակումը հետ մղելու, ձախողելու և նրա խմբավորումները ջախջախելու» ԱԽ առաջ ստանձնած պարտավորությունը եւ խոստումը:

Совет безопасности Армении прокомментировал заявления экс-начальника Генштаба ВС Оника Гаспаряна
Пресс-секретарь Совета безопасности Армении прокомментировал заявления экс-начальника Генерального штаба ВС Армении Оника Гаспаряна, связанные с заявлениями и предложениями, сделанными им на заседании Совета безопасности от 14 августа 2020 года.
- Бывший начальник Генерального штаба ВС Оник Гаспарян в ответ на заявления премьер-министра Пашиняна в Следственной комиссии НС выступил с рядом комментариев, связанных с заседаниями СБ, в частности заявлениями и предложениями, сделанными им на заседании СБ по 14 августа 2020 г. Как бы Вы их прокомментировали?
- В своем заявлении от 28 июня Оник Гаспарян исказил доклад, сделанный им на заседании СБ от 14 августа 2020 года. На заседании в тот день Гаспарян, в частности, отметил, что на Восточном и Северо-Восточном операционных направлениях мы имеющимися силами и средствами сможем по принципу ''ни шагу назад'' противостоять, отбить атаку противника и разгромить его группировки, не подчеркивая фактор Турции.
А по оперативным направлениям Нахичевани и Турции он предоставил информацию о соотношении сил на  и отметил проблемы. Он также отметил, что большинство решений проблем видит в рамках создания и становления ополчения.
На заседании в тот день Совет безопасности одобрил представленные Оником Гаспаряном все предложения по решению проблем. Позднее, во время 44-дневной войны, у Республики Армения не было упомянутых Оником Гаспаряном военных проблем на оперативных направлениях Нахичевани и Турции.
Несмотря на это, под руководством г-на Гаспаряна Вооруженные Силы не выполнили взятое на заседании Совета Безопасности обязательство и обещание отразить нападение противника имеющимися силами и средствами по принципу «ни шагу назад», отбить атаку противника и разгромить его группировки.