Որքան ավելի ենք մոտենում համաձայնության հասնելուն, այնքան ավելի դժվար է դառնում․ Բլինքենը եզրափակել է եռակողմ հանդիպումը Միրզոյանի և Բայրամովի հետ
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ եռակողմ հանդիպումից հետո շնորհակալություն է հայտնել երկու երկրների պատվիրակություններին տևական խաղաղության հասնելուն ուղղված ծանր աշխատանքի համար, հայտնում է «Արմենպրես»-ը:
Բլինքենը շեշտել է, որ ինքը և ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը գնահատում են այն ժամանակը, որ գործընկերները կարողացան անցկացնել Վաշինգտոնում։ Նա նշել է համաձայնություն ձեռք բերելու ընդհանուր նպատակին հասնելու հարցում առաջընթացը։
Բլինքենի խոսքով՝ կողմերը որոշ լրացուցիչ հոդվածների շուրջ համաձայնության են հասել, խորացրել են այլ չլուծված հարցերի շուրջ դիրքորոշումների ըմբռնումը, ինչպես նաև ընդունել են, որ վերջնական համաձայնության հասնելու համար դեռ դժվար աշխատանք կա անելու:
«Կարծում եմ, որ բոլորի կողմից կա նաև հստակ ըմբռնում, որ որքան ավելի ես մոտենում համաձայնության հասնելուն, որոշ դեպքերում դա ավելի դժվար է դառնում, որովհետև, որպես կանոն, ամենադժվար հարցերը թողնում են վերջում։ Բայց ես մեծապես գնահատում եմ այն անկեղծությունը, բացությունն ու անմիջականությունը, որ բոլորը դրսևորեցին։ Դա է, ի վերջո, փոխըմբռնման և, վերջապես, համաձայնության հասնելու ճանապարհը», - նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:

Чем ближе мы к достижению соглашения, тем становится сложнее: Блинкен о трехсторонней встрече с Мирзояном и Байрамовым
Госсекретарь США Энтони Блинкен по завершении трехсторонней встречи с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана поблагодарил делегации обеих стран за их напряженную работу, направленную на достижение прочного мира, сообщает ''Арменпресс''.
Блинкен подчеркнул, что он и советник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан ценят время, которое их коллеги смогли провести в Вашингтоне. Он отметил прогресс в достижении общей цели – договоренности.
По словам Блинкена, стороны достигли договоренности по некоторым дополнительным статьям, углубили понимание позиций по другим нерешенным вопросам, также признали, что для достижения окончательной договоренности еще предстоит напряженная работа.
''Думаю, у всех есть четкое понимание того, что чем ближе ты подходишь к достижению договоренности, тем становится сложнее, потому что, как правило, самые сложные вопросы оставляют напоследок. Но я очень ценю искренность, открытость и прямоту, которые все проявили. Ведь это путь к взаимопониманию и, наконец, к соглашению'', - заявил госсекретарь США.