Դատախազության անկախությունը շատ կարևոր է. ԵՄ դեսպան
Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը կարևորում է դատախազության անկախությունը և պատասխանատվությունը դատական, դատաիրավական բարեփոխումների գործընթացում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեսպանն այս մասին նշեց Հայաստանի Հանրապետության դատախազության հիմնադրման 105-ամյակին նվիրված «Դատախազության անկախությունը՝ որպես իրավունքի գերակայության երաշխավոր» թեմայով բարձր մակարդակի համաժողովում:
ԵՄ դեսպանը նաև շնորհավորեց գլխավոր դատախազին, ներկաներին:
«Կարծում եմ՝ մենք հասկանում ենք, որ դատախազական անկախությունը և պատասխանատվությունը շատ կարևոր են դատական, դատաիրավական բարեփոխումների ձևավորման գործընթացում»,-ասաց Վիկտորինը՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով, որ Դատախազության անկախությունը շատ կարևոր է, ինքնանպատակ չէ:
Այդ անկախության նպատակն է՝ ապահովել այնպիսի պայմաններ, որ դատախազը կարողանա ճիշտ որոշում կայացնել՝ առանց վախի: Վիկտորինը շեշտեց՝ դատախազը վճռորոշ դեր է խաղում արդարադատության իրականացման գործում:
«ԵՄ-ն աջակցում է Հայաստանում ժողովրդավարական կառավարման բարեփոխումներին, օրենքի գերակայությանը, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների խթանմանը և պաշտպանությանը, ինչպես նաև ժողովրդավարության և ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդմանը: Մենք էականորեն նպաստել ենք արդարադատության և հակակոռուպցիոն ոլորտում բարեփոխումների իրականացմանը՝ հասանելի դարձնելով կարճաժամկետ և երկարաժամկետ աջակցություն՝ այդ թվում ընթացիկ երկկողմ ծրագրերը»,-ասաց Վիկտորինը:
Նա նշեց ԵՄ-ի և Եվրոպայի խորհրդի կողմից իրականացվող «Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման» ծրագրի մասին՝ որպես Հայաստանի արդարադատության ոլորտին կարևոր աջակցություն: ԵՄ դեսպանը շնորհակալություն հայտնեց Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին՝ հիանալի համագործակցության համար:
ԵՄ դեսպանը նշեց նաև Հայաստանում վերջին տարիներին գործադրվող ջանքերի մասին՝ ժողովրդավարական գործընթացների համար: «Գովելի է, որ քաղաքական ղեկավարությունը հավատարիմ է՝ շարունակելու բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգը համապարփակ և ընդգրկուն ձևով»,-նշեց Վիկտորինը:

Независимость прокуратуры очень важна: посол ЕС
Глава представительства Европейского Союза в Армении посол Андреа Викторин подчеркивает независимость прокуратуры и ответственность в процессе судебных и судебных реформ.
Как передает Арменпресс, об этом посол упомянула на конференции высокого уровня, посвященной 105-летию образования прокуратуры РА на тему ''Независимость прокуратуры как гаранта законности''.
Посол ЕС также поздравила Генерального прокурора и присутствующих.
''Думаю, мы понимаем, что независимость и ответственность прокуроров очень важны в процессе формирования судебной и судебно-правовой реформы'', - сказала Викторин, еще раз подчеркнув, что независимость прокуратуры очень важна, и это не самоцель.
Цель этой независимости состоит в том, чтобы прокурор мог без страха принять правильное решение-без страха. Викторин подчеркнула, что прокурор играет важнейшую роль в осуществлении правосудия.
''ЕС поддерживает реформы демократического управления в Армении, верховенство закона, продвижение и защиту прав человека и основных свобод, а также укрепление демократии и демократических ценностей. Мы внесли значительный вклад в реализацию реформ в области правосудия и борьбы с коррупцией, предоставив краткосрочную и долгосрочную поддержку, в том числе в текущих двусторонних программах'', - подчеркнула Викторин.
Онаотметила программу ''Партнерство для эффективного управления'', реализуемую ЕС и Советом Европы- как важную поддержку сектора юстиции в Армении. Посол ЕС поблагодарила главу офиса Совета Европы в Ереване Мартину Шмидт за эффективное сотрудничество.
Посол ЕС также упомянула усилия, предпринятые в последние годы в Армении для демократических процессов. ''Похвально, что политическое руководство привержено всестороннему и всеобъемлющему продолжению амбициозной программы реформ'', - сказал Викторин.