Լեռնային Ղարաբաղում մանկահասակ երեխաների մահը ադրբեջանական շրջափակման հետևանք է․ Արարատ Միրզոյան
Լաչինի միջանցքի 7-ամսյա շրջափակումը և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության լիակատար պաշարումը անդառնալի և կործանարար ազդեցություն են ունենում բնակչության կյանքի վրա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Թվիթեր»-ի իր էջում այս մասին  գրել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներ 3-ամյա Լեոն և 6-ամյա Գիտան մահացել են  հումանիտար լուրջ իրավիճակի հետևանքով: 21-րդ դարում սա չպետք է հանդուրժել»,- գրել է Միրզոյանը։
Հուլիսի 7-ին Աղաբեկալանջ գյուղի բնակչուհին ոստիկանություն է դիմել, որ իր երկու անչափահաս երեխաներին թողել է տանը` առանց հսկողության և ինքը աշխատանքի բերումով մեկնել Մարտակերտ քաղաք։
Ոստիկանության և փրկարար ծառայողների համատեղ որոնողական աշխատանքների արդյունքում՝ հուլիսի 8-ին երեխաները հայտնաբերվել են Մարտակերտ քաղաքում, ավտոմեքենայի մեջ՝ մահացած վիճակում: Կատարված քննության շրջանակներում, ստուգվել են բոլոր տեսախցիկները, որոնք ֆիքսել են, որ անչափահաս երեխաները ինքնուրույն մտել են Մարտակերտ քաղաք, այնուհետև բացել նշված մեքենայի հետևի դուռը, քնել նստարանին։ Նախնական տվյալներով մահվան պատճառ է հանդիսացել մեքենայում բարձր ջերմաստիճանը։
Ավելի ուշ, «Ազատության» հետ զրույցում մահացած երեխաների մայրը պատմել է, որ տանն առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ, սնունդ չի եղել, ինքն էլ գնացել էր Մարտակերտ օգնության հետևից և երեխաներին թողել էր տանը։ Քանի որ Ադրբեջանի կողմից շրջափակման հետևանքով Արցախում վառելիքի խնդիր կա, ինչի հետևանքով տրանսպորտային միջոցները չեն շահագործվում, կինը ստիպված է եղել Մարտակերտ հասնել ու տուն վերադառնալ ոտքով։

Гибель малолетних детей в Нагорном Карабахе является следствием азербайджанской блокады: Арарат Мирзоян
7-месячное блокирование Лачинского коридора и полная блокада населения Нагорного Карабаха оказали необратимое и разрушительное воздействие на жизнь населения.
Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Twitter написал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
"3-летний Лео и 6-летняя Гита, жители Нагорного Карабаха, погибли в результате тяжелой гуманитарной ситуации. Этого нельзя допускать в 21-м веке", - написал Мирзоян.
7 июля жительница села Агабекаландж обратилась в полицию с заявлением о том, что она оставила двух несовершеннолетних детей дома без присмотра и уехала по работе в город Мартакерт.
В результате совместных оперативно-розыскных мероприятий полиции и спасателей 8 июля дети были обнаружены мертвыми в автомобиле в городе Мартакерт. В рамках расследования были проверены все камеры, которые зафиксировали, что несовершеннолетние дети самостоятельно поехали в город Мартакерт, затем открыли заднюю дверь указанного автомобиля, заснули на сиденье. По предварительным данным, причиной смерти стала высокая температура в автомобиле.
Позже в беседе с “Азатутюн” мать погибших детей рассказала, что в доме не было ни предметов первой необходимости, ни еды, и она поехала в Мартакерт искать помощи и оставила детей дома. В результате блокады со стороны Азербайджана в Арцахе возникла проблема с топливом, в результате чего автомобили не используются, женщине пришлось добираться до Мардакерта и возвращаться домой пешком.