Zangi-ն Արցախում թողարկում է ArtsakhX պրոյեկտը, որն աշխատելու է անգամ ինտերնետի անջատման դեպքում
Այսօր Արցախի կառավարության և Zangi ընկերության միջև ստորգրվեց հուշագիր՝ կապի ժամանակակից և պաշտպանված համակարգ ստեղծելու մասին։ Պրոյեկտը կանվանվի ArtsakhX։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Վահրամ Մարտիրոսյանը:
Նա նաեւ նշել է. «Իրականում աշխատանքները սկսել էինք դեռ 6 ամիս առաջ, և համակարգը շատ շուտով հասանելի կլինի բոլոր Արցախցիների համար։ ArtsakhX-ը ունի հետևյալ առանձնահատկությունները՝
- Կոդավորված է ՆԱՏՕ-ի կողմից հաստատված Military Grade End-to-End AES-GSM-256 ալգորիթմով։
- Սերվերները և ամբողջ տվյալները գտնվելու են Արցախի Հանրապետության տարածքում։
- Արցախի ինտերնետից անջատման դեպքում շարունակելու է աշխատել ապահովելով կապ Արցախի ներսում։
- Թշնամու կողմից ՌԵՊ ռադիոէլեկտրոնային համակարգերով կապի ճնշման և նրա վատացման պայմաններում կարողանում է ապահովել տվյալների փոխանցում։
ArtsakhX-ը աշխարհում եզակի լուծում է, որը իրականացնում է քաղաքացիական GSM օպերատորի և մեսենջերային համակարգի ինտեգրացիա: Այն թույլ է տալիս ռազմականացնել քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։

В Арцахе будет запущен проект, который будет работать даже без Интернета
Между правительством Арцаха и компанией ''Zangi'' подписан меморандум о создании защищенной системы связи. Проект будет называться ArtsakhX. Как передает NEWS.am об этом на своей странице в ''Facebook'' 17 июля написал генеральный директор компании Ваграм Мартиросян.
''Мы начали работу 6 месяцев назад, и система совсем скоро будет доступна для всех жителей Арцаха. ArtsakhX закодирован с помощью одобренного НАТО алгоритма Military Grade End-to-End AES-GSM-256.
Все данные будут находиться на территории Арцаха. В случае отключения от Интернета Арцаха проект продолжит работу, обеспечивая связь внутри Арцаха.
Проект способен обеспечить передачу данных в условиях давления и ухудшения связи радиоэлектронными системами врага. ArtsakhX — уникальное в мире решение, реализующее интеграцию гражданского оператора GSM и мессенджерской системы. Это позволяет милитаризировать гражданскую инфраструктуру.