Սերբիայի ՊՆ-ն մեղադրում է Թուրքիային Կոսովոյին զինելու մեջ
Թուրքիայի իշխանությունները անընդունելիորեն ակտիվորեն զինում են Կոսովոյի ինքնահռչակ հանրապետությունը, հայտնում է Panorama-ն: Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Սերբիայի պաշտպանության նախարարության պետքարտուղար (համապատասխանում է փոխնախարարի պաշտոնին) Նեմանյա Ստարովիչը։
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը հունիսին ասել էր, որ Սերբիայի իշխանությունները հրաժարվել են գնել «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքերը Թուրքիայից այն բանից հետո, երբ թուրքերը անօդաչու սարքեր են մատակարարել Պրիշտինայում գտնվող Կոսովոյի անվտանգության ուժերին (KSF):
«Խոսքը ոչ միայն «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքերի, այլև շատ լուրջ համալիր OMTAS հակատանկային համակարգերի, ականանետերի, նռնականետերի մասին է: Սա մեծացնում է ռիսկերն ու սպառնալիքները, առաջին հերթին Կոսովոյում և Մետոխիայում բնակվող սերբ բնակչության, նաև Սերբիայի հանրապետության համար ընդհանրապես»,-ասել է ՊՆ պետքարտուղարը Սերբիայի ռադիոյի և հեռուստատեսության եթերում։ Նրա խոսքով, խուճապի պատճառներ չկան, սակայն դա միջազգային իրավունքի խախտում է, ինչին «Բելգրադն ունի համարժեք պատասխաններ»։

Минобороны Сербии обвинило Турцию в вооружении Косово
Власти Турции неприемлемо активно вооружают самопровозглашенную республику Косово, заявил госсекретарь (соответствует посту замминистра) министерства обороны Сербии Неманья Старович.
Президент Сербии Александр Вучич заявил в июне, что сербские власти отказались закупать БПЛА "Байрактар" у Турции после того, как турки поставили беспилотники военизированным Силам безопасности Косово (СБК) в Приштине, передает РИА Новости.
"Речь идет не только о дронах "Байрактар", но и очень серьезных сложных противотанковых системах OMTAS, минометах, гранатометах. Это увеличивает риски и угрозу, прежде всего, для сербского населения, которое живет в Косово и Метохии, но и для республики Сербии в целом", - заявил госсекретарь МО в эфире Радио и телевидения Сербии. По его словам, причин для паники нет, но речь идет о нарушении международного права, на что "у Белграда есть адекватные ответы".