Միշուստինը հայտարարել է, որ Վերին Լարսի անցակետի վերաբերյալ Փաշինյանին տրված խոստումներն անվերապահորեն կատարվել են
Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավարի պաշտոնակատար Ռուսլան Դավիդովի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ Վերին Լարսի անցակետի թողունակության մեծացման շուրջ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին տրված խոստումները կատարվել են։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից, Դավիդովը հուլիսի 19-ին նախարարների կաբինետի ղեկավարի հետ հանդիպման ժամանակ զեկուցել է, թե ինչպես է բարելավվում անցակետերի աշխատանքը։ Ըստ Դավիդովի՝ այն վայրերում, որտեղ երթևեկությունը դժվար է, ինչպես օրինակ՝ Վերին Լարսում, ստեղծվում են լրացուցիչ հարթակներ։
«Այս մասին խնդրել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Վովաևիչ Փաշինյանը, - ի պատասխան հիշել է Միշուստինը։ - Սոչիում մենք նրան տվել ենք համապատասխան խոստումներ, որոնք անվերապահորեն կատարվել են։ Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մաքսատան աշխատակիցներին, որոնք տրանսպորտի նախարարության և այլ գերատեսչությունների մասնագետների հետ միասին ակտիվ մասնակցություն են ունեցել՝ ապահովելու, որ Վերին Լարսի թողունակությանն առնչվող բոլոր հարցերը լուծվեն», - հավելել է ՌԴ վարչապետը։
Դավիդովն իր հերթին խոսել է այն մասին, թե ինչպես են ընթանում համատեղ աշխատանքները Վերին Լարսում։
«Հայ գործընկերները նույնպես մեզ օգնում են համակարգել աշխատանքը վրացի գործընկերների հետ, որոնց հետ մենք, մասնավորապես, պայմանավորվում ենք, թե ինչպես մեքենաները հանձնել միմյանց հսկողության», - ասել է Դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավարի պաշտոնակատարը։
«Առողջ համագործակցություն է։ Առաջին հերթին պետք է մտածել այն մարդկանց մասին, որոնք տուժում են, եթե նման մեխանիզմները չեն գործում․ նրանք հերթ են կանգնում, իսկ ձեռնարկատերերը գումար են կորցնում», - հավելել է ՌԴ վարչապետը։
Ներկայում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բեռնափոխադրումները կատարվում են ցամաքային ճանապարհով՝ Վերին Լարսի սահմանային անցակետով։ Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ավելի վաղ նշել էր, որ Վերին Լարսի անցակետով երթևեկության գոտիների թիվը 11-ից հասել է 39-ի, իսկ բեռնատարների առավելագույն հոսքը օրական 300 տրանսպորտային միջոցից դարձել է 1400։

Мишустин заявил, что данные Пашиняну обещания по КПП ''Верхний Ларс'' неукоснительно выполнены
На встрече с исполняющим обязанности главы Федеральной таможенной службы Русланом Давыдовым премьер-министр Российской Федерации Михаил Мишустин отметил, что данные премьер-министру РА Николу Пашиняну обещания относительно увеличения пропускной способности КПП ''Верхний Ларс''  неукоснительно выполнены, передает ТАСС.
Давыдов 19 июля в ходе встречи с главой кабинета министров рассказал, как улучшается работа КПП. По словам Давыдова, в местах с затрудненным движением, например, в Верхнем Ларсе, создаются дополнительные площадки.
''Премьер Армении Никол Воваевич Пашинян просил об этом'', - напомнил ему в ответ Мишустин. - Мы в Сочи дали ему соответствующие обещания, которые были неукоснительно выполнены. Хотел бы поблагодарить сотрудников таможни, которые вместе со специалистами из Минтранса, из других ведомств принимали активное участие (в том), чтобы все вопросы, связанные с пропускной способностью ''Верхнего Ларса'', были решены'', - добавил премьер-министр.
Давыдов, в свою очередь, рассказал о том, как продвигаются совместные работы в Верхнем Ларсе.
''Армянские коллеги тоже помогают нам координировать работу с грузинскими партнерами, с которыми мы, в частности, договариваемся, как подавать машины друг другу на контроль'', - сказал и.о главы Федеральной таможенной службы.
''Это здоровая кооперация. Прежде всего, нужно думать о людях, которые страдают, если не работают такие механизмы, в очередях стоят. И теряют средства предприниматели'', - добавил премьер-министр России.
В настоящее время грузоперевозки между Арменией и Россией идут сухопутным маршрутом через пограничный пункт пропуска "Верхний Ларс". Ранее вице-премьер Армении Мгер Григорян отмечал, что количество полос для движения через КПП "Верхний Ларс" увеличилось с 11 до 39, а предельный поток грузовиков вырос с 300 до 1 400 машин в сутки.