Հռոմի ստատուտի ընդունման հարցն ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ. լուծումն ընդունելի կլինի Հայաստանի և Ռուսաստանի համար. Հակոբ Արշակյան
ՀՀ ԱԺ և ՌԴ ԴԺ միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 37-րդ նիստի ընթացքում ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ  Յուրի Վորոբյովի հնչեցրած մտահոգությանն ի պատասխան` Հակոբ Արշակյանը հայտնել է, որ Հռոմի ստատուտի ընդունման հարցն ակտիվ քննարկման փուլում է ՀՀ և ՌԴ ԱԳՆ փորձագիտական շրջանակներում, և այն ոչ մի կերպ ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ, այլ ծառայելու է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական ոտնձգությունները կանխարգելելուն: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ տեղեկատվական վարչությունից:
ԱԺ փոխխոսնակը համոզմունք է հայտնել, որ հարցին անպայման կգտնվի իրավական լուծում, որն ընդունելի կլինի Հայաստանի և Ռուսաստանի համար: ԱԺ փոխխոսնակը նաև ընդգծել է, որ ստատուտի վավերացման գործընթացը սկսվել է շատ ավելի վաղ, քան Միջազգային դատարանի կողմից ՌԴ նախագահի նկատմամբ կայացված որոշումը: Տվյալ հանգամանքը փաստում է, որ գործընթացը ոչ մի կերպ չէր կարող և չի կարող ուղղված լինել Ռուսաստանի դեմ:

Ратификация Римского статута не направлено против РФ, будет найдено приемлемое для Москвы и Еревана решение – Аршакян
В ответ на обеспокоенность зампреда Совета Федерации, сопредседателя межпарламентской комиссии по сотрудничеству Юрия Воробьева относительно ратификации Ереваном Римского статута вице-спикер парламента Армении, сопредседатель с армянской стороны Акоп Аршакян заявил, что данный вопрос активно обсуждается между экспертными кругами министерств иностранных дел Армении и России, передает Айсор.
''Аршакян отметил, что это никак не направлено против России, а будет направлено на предотвращение азербайджанских посягательств на суверенную территорию Армении. Он выразил уверенность, что проблеме будет найдено правовое решение, которое будет приемлемо для Армении и России. Аршакян заявил, что процесс ратификации статута был начат задолго до решения Международного суда против президента России. Данное обстоятельство свидетельствует, что процесс не мог и не может быть направлен против России'', - заявили в парламенте.