Freedom House-ը կոչ է անում Ադրբեջանին թույլ տալ ԿԽՄԿ-ին կենսականորեն անհրաժեշտ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել Արցախին
Freedom House հեղինակավոր միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը կոչ է անում Ադրբեջանին թույլ տալ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին (ԿԽՄԿ) կենսական մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղին և անհապաղ ձեռնամուխ լինել տեղաշարժի ազատության ապահովմանը ՝ բացելով Լաչինի միջանցքը (Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը: - Խմբ.) ՝ երաշխավորելով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը։ Այս մասին ասվում է կազմակերպության Twitter-յան էջում:
«Տարածաշրջանում վատթարացող հումանիտար իրավիճակը քաղաքացիական բնակչությանը զրկել է կենսական նշանակություն ունեցող դեղամիջոցներից և առաջին անհրաժեշտության ապրանքներից: Մենք կոչ ենք անում ժողովրդավարական կառավարություններին ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ վերջ տալ անմեղ քաղաքացիական անձանց կանխամտածված սովի մատնելը»,- նշում է Freedom House-ը։

Freedom House призывает Азербайджан разрешить МККК оказать жизненно важную гуманитарную помощь Арцаху
Авторитетная международная правозащитная организация Freedom House призывает Азербайджан разрешить Международному комитету Красного креста (МККК) оказать жизненно важную гуманитарную помощь Нагорному Карабаху и немедленно приступить к обеспечению свободы передвижения, открыв Лачинский коридор (единственную соединяющую Республику Арцах с Арменией и внешним миром дорогу. – Ред.), гарантируя беспрепятственное передвижение людей, транспортных средств и грузов. Как передает Панорама об этом говорится в Twitter-аккаунте Организации.
''Ухудшение гуманитарной ситуации в регионе лишило мирных жителей жизненно важных лекарств и товаров первой необходимости. Мы призываем демократические правительства оказать давление на Азербайджан, призывая к прекращению умышленного создания условий для голода ни в чем не повинных гражданских лиц'', – отмечает Freedom House.