Կամ ՀՀ-ն պետք է հերքի Լավրովին, կամ արձանագրենք՝ անասելի իջեցվել է Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության «նշաձողը». Ներսիսյան
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը գրում է.
«Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները հայտարարել և հայտարարում են, որ անհրաժեշտ է Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսություն՝ միջազգային մեխանիզմի շրջանակում: Արցախի ժողովուրդը ևս հասկանում է, որ երկխոսությունն անհրաժեշտ է՝ խոսելու, քննարկելու, մեր իրավունքները՝ այդ թվում ինքնորոշման իրավունքը ներկայացնելու և պաշտպանելու, տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելուն նպաստելու համար:
Բայց Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի երեկվա հայտարարությունից պարզ է դառնում, որ ՀՀ կողմից արդեն որոշվել է այդ երկխոսության ընթացքում քննարկման ենթակա հարցերի շրջանակը, կամ ՀՀ-ն համաձայնվել է Ադրբեջանի կողմից առաջարկված քննարկման առարկայի հետ:
Հիմա կամ ՀՀ կողմից պետք է հերքվի այդ հանգամանքը, կամ պետք է արձանագրենք, որ անասելի չափ իջեցվել է նաև Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության «նշաձողը»: Սա շատ կարևոր է, որպեսզի հայ ժողովուրդը, այդ թվում՝ արցախահայությունը, հասկանան իրենց հետագա անելիքները:
Անտանելի է դառնում նաև Ռուսաստանի Դաշնության՝ անընդհատ պատճառաբանություններ բերելու և ստեղծված աղետալի իրավիճակին այդպես էլ առարկայական լուծում չտալու մոտեցումը:
Հետաքրքիր է, թե ինչու ոչինչ չեն խոսում ամեն գնով Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության և դրանից հետո հզորանալու ու հաղթանակներ արձանագրելու թեզի գաղափարակիրները»:

Армения снизила "планку" диалога Баку-Степанакерт до немыслимого уровня – госминистр Арцаха
Власти Республики Армения заявляли и продолжают заявлять о необходимости диалога Баку-Степанакерт в рамках международного механизма. Народ Арцаха также понимает, что необходим диалог, чтобы говорить, обсуждать, представлять и защищать наши права, в том числе право на самоопределение, способствовать установлению мира в регионе. Как передает Aysor.am, об этом на своей странице в Фейсбуке написал госминистр Арцаха Гурген Нерсисян.
"Но из вчерашнего заявления министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова становится ясно, что Армения уже определилась с кругом вопросов, которые будут обсуждаться в ходе диалога, либо Армения согласилась с предметом обсуждения, предложенным Азербайджаном.
Теперь Армения либо должна опровергнуть это обстоятельство, либо мы должны констатировать, что "планка" диалога Баку-Степанакерт также снижена до немыслимого уровня. Это очень важно, чтобы армянский народ, в том числе и арцахские армяне, поняли, что делать дальше.
Становится невыносимым и подход Российской Федерации, которая постоянно аргументирует и не дает объективного решения создавшейся катастрофической ситуации.
Интересно, почему идеологи диалога любой ценой Баку-Степанакерт и тезиса об укреплении и побед после этого ничего не говорят".