Զուրաբիշվիլին Ռուսաստանի սադրանք է անվանել բողոքի ալիք բարձրացրած նավի ժամանումը Սոչիից Բաթումի
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին ռուսական սադրանք է անվանել Astoria Grande նավի ժամանումը Սոչիից Բաթումի, ինչը բողոքի ալիք է բարձրացրել քաղաքացիների շրջանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է Twitter-ի իր էջում։
«Հպարտանում եմ մեր ժողովրդով, որը խաղաղ կերպով բողոքեց ռուսական վերջին սադրանքի՝ Վրաստանի Բաթումիի նավահանգիստ ռուսական ճամփորդական նավի այցի դեմ, մինչ (խմբ․ ՌԴ նախագահ) Պուտինն արգելափակում է հացահատիկի փոխադրումը և խոչընդոտում Սև ծովում ազատ նավարկությունը», - գրել է Զուրաբիշվիլին։
Հուլիսի 27-ի երեկոյան Վրաստանի հարյուրավոր քաղաքացիներ հավաքվել էին Բաթումիի նավամատույցում՝ բողոքելով ռուսաստանցի զբոսաշրջիկներով ճամփորդական նավի ժամանման դեմ։ Ըստ РИА Новости գործակալության՝ նավում եղել է մոտ 800 զբոսաշրջիկ Ռուսաստանից, որոնք մի քանի ժամով հնարավորություն են ունեցել տեսնելու քաղաքի տեսարժան վայրերը։ Նավում եղել են նաև թուրք զբոսաշրջիկներ։
Astoria Grande նավը, որը շահագործում է թուրքական Miray Cruises ընկերությունը, հուլիսի 22-ին դուրս է եկել Սոչիից, որպեսզի Բաթումիով մեկնի Թուրքիա։ Դա առաջացրել է վրացական ընդդիմության դժգոհությունը, որոնք պնդում են, որ նավը կարող է հայտնվել միջազգային պատժամիջոցների տակ։ Բացի այդ, ըստ ցուցարարների՝ նավի ուղևորների մեծ մասը խախտել է «Օկուպացիայի մասին» վրացական օրենքը՝ նախկինում այցելելով Աբխազիա և Հարավային Օսիա, որոնք Թբիլիսին համարում է օկուպացված տարածքներ։

Президент Грузии назвала провокацией РФ прибытие в Батуми лайнера из Сочи
Президент Грузии Саломе Зурабишвили назвала российской провокацией прибытие в Батуми лайнера Astoria Grande из Сочи, что вызвало протесты среди граждан, сообщает ТАСС.
"Горжусь нашим народом, который мирно опротестовал последнюю российскую провокацию - посещение грузинского порта Батуми российским круизным лайнером", - написала Зурабишвили в Twitter. Также она утверждала, что Россия блокирует транспортировку зерна и якобы препятствует движению в Черном море.
Вечером в четверг более сотни граждан Грузии собрались в Батуми на пристани с плакатами, протестуя против прибытия круизного лайнера с российскими туристами на борту. Недовольство граждан вызвали, в том числе комментарии некоторых пассажиров местным СМИ о том, что они бывали в Абхазии. Одна из российских гражданок, в частности, сказала местному телеканалу, что Россия освободила Абхазию от грузин, что вызвало негативную реакцию в обществе. Протест длился примерно час, после чего лайнер покинул причал.
Ранее в местных СМИ появилась информация, что лайнер из Сочи направляется в Батуми. Агентство морского транспорта Грузии 25 июля опубликовало заявление, в котором пояснило, что Astoria Grande выполняет коммерческий рейс, ходит под флагом Палау, обслуживает турецкую круизную компанию и войдет в батумский порт из турецкого Трабзона. Судовладельческая компания, как отметили в агентстве, зарегистрирована на Сейшельских Островах и не находится под санкциями.