Չէինք հաշվարկել, որ Թուրքիայի ԶՈւ-ն կարող էր հայտնվել արցախյան թատերաբեմից 25 կմ հեռավորության վրա․ Դավիթ Տոնոյան
«Հաստատ հիշում եմ, այդպիսի խոսակցություն եղել է Անվտանգության խորհրդում»,- ԱԺ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի այսօրվա նիստում հայտարարեց պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանն՝  անդրադառնալով հարցին, թե Օնիկ Գասպարյանը պատերազմի երրորդ օրը Անվտանգության խորհրդի նիստում զեկուցել է՝ ՀՀ զինված ուժերը ունակ չեն կանգնեցնել թշնամու ագրեսիան և պնդել է, որ պատերազմն անհրաժեշտ է կանգնեցնել քաղաքական միջոցներով, հայտնում է Panorama-ը:
«Ես հաստատ հիշում եմ, այդպիսի խոսակցություն եղել է Անվտանգության խորհրդում, չգիտեմ, թե որ մասն է հրապարակել ԱԽ-ն,  այդպիսի խոսակցություն եղել է նաև այլ ձևաչափերով, դրա վերաբերյալ առաջին զեկույցը ստացել եմ ես։ Դուր է եկել այդ զեկույցն ինձ, դուր չի եկել, բայց մենք պարտավոր էինք և՛ վարչապետին, և՛ Անվտանգության խորհրդին ներկայացնելու մեր մոտեցումը, քանի որ դրա հիմնական պատճառը նաև երրորդ կողմի անմիջական ներգրավվածությունն էր, որը մեզ համար տեսանելի էր»,- ասաց Տոնոյանը՝ մանրամասնելով, որ երրորդ կողմը Թուրքիան է։
Նրա խոսքով՝  Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածությունը ոչ թե Նախիջևանի կամ Հայաստանի Հանրապետության սահմանի ուղղությամբ էր, այլ «ձիու քայլով» Արցախի թատերաբեմում էր։
«Դրա մասին ևս հրապարակային նշել եմ, այդպիսի հաշվարկը մեր կողմից թերի է եղել, մենք չենք հաշվարկել նման բան, որ Թուրքիայի ԶՈւ-ն անմիջապես կարող էր հայտնվել Արցախյան թատերաբեմից 25-45 կմ հեռավորության վրա` իրականացնելով թռիչքներ», - նշեց Դավիթ Տոնոյանը։

Давид Тоноян: Мы не рассчитали, что ВС Турции могли оказаться на расстоянии 25-45 км
''Точно помню, что подобные разговоры на заседании Совбеза были'', – заявил бывший министр обороны Армении Давид Тоноян в прямом эфире парламентской комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны в Арцахе осенью 2020 года, обратившись к вопросу о том, что Оник Гаспарян на третий день войны на заседании Совбеза РА доложил о том, что ВС Армении не в состоянии остановить агрессию врага и подчеркнул, что войну следует остановить политическим способом. Об этом сообщает Панорама.
''Я точно помню, что подобный разговор был на заседании Совбеза. Не знаю, какую часть опубликовал Совбез, такой разговор был и в других форматах, и первый доклад об этом получил я. Нравился мне этот доклад или нет, но мы были обязаны были представить наши подходы и премьер-министру, и Совбезу, поскольку основная причина этого заключалась в непосредственной вовлеченности третьей стороны, которая была очевидной для нас'', – отметил Д. Тоноян, пояснив, что третья сторона – Турция.
По его словам, непосредственная вовлеченность Турции происходила не в направлении Нахиджевана, не на границе Армении, а на арцахском театре боевых действий.
''Об этом я также публично заявлял, подобный расчет был неточным с нашей стороны, мы не рассчитали, что ВС Турции могли оказаться на расстоянии 25-45 км от Арцахского театра боевых действий, осуществляя полеты'', – отметил Д. Тоноян.