Պաշտպանության պատասխանատվության համաշխարհային կենտրոնն Ադրբեջանին կոչ է արել ապահովել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով
Պաշտպանության պատասխանատվության համաշխարհային կենտրոնն (Global Centre For The Responsiblity To Protect) անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, փոխանցում է armenpress-ը։
Կենտրոնի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ավելի քան 7 ամիս Ադրբեջանն արգելափակել է Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ հարուցելով հումանիտար ճգնաժամ։
«Շրջափակումը Լեռնային Ղարաբաղում ապրող շուրջ 120 հազար հայերի, այդ թվում՝ 30 հազար երեխաների, զրկել է կենսական նշանակության այնպիսի ռեսուրսներից, ինչպիսիք են սնունդը, դեղորայքը, էլեկտրականությունը, վառելիքը։ Հուլիսի 28-ին Հայաստանի կառավարությունն Ադրբեջանին մեղադրեց շուրջ 400 տոննա հումանիտար օգնությունը Լեռնային Ղարաբաղ հասցնելուց հրաժարվելու մեջ։ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն հուլիսի 25-ին տարածած հայտարարությամբ հաղորդեց, որ, չնայած համառ ջանքերին, ԿԽՄԿ-ին վերջին անգամ շաբաթներ առաջ է թույլատրվել դեղորայք և անհրաժեշտ սնունդ հասցնել։ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է անհապաղ դադարեցնեն Լաչինի միջանցքի արգելափակումը և ապահովեն մարդկանց և ապրանքների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով, ինչպես նաև երաշխավորեն հումանիտար հասանելիությունը՝ միջազգային իրավունքի և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման համապատասխան։ Պետությունները պետք է երկխոսություն վարեն բոլոր կողմերի հետ, ինչպես նաև աջակցեն տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու համար անկախ փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու վերաբերյալ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի կոչին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Պաշտպանության պատասխանատվության համաշխարհային կենտրոնի հաղորդագրությանը «Թվիթեր»-ում կատարած գրառմամբ արձագանքել է նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը։
«Պաշտպանության պատասխանատվության համաշխարհային կենտրոնն արձանագրել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումը հազարավոր մարդկանց է ռիսկի տակ դնում Լեռնային Ղարաբաղում»,- գրել է Բադալյանը։

Глобальный центр ответственности за защиту призвал Азербайджан обеспечить свободное передвижение по Лачинскому коридору
Глобальный центр ответственности за защиту (Global Center For The Responsibility To Protect) обратился к гуманитарному кризису, возникшему в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокировки Азербайджаном Лачинского коридора, передает Арменпресс.
В сообщении Центра говорится, что уже более 7 месяцев Азербайджан блокирует Лачинский коридор, единственную дорогу, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией, что привело к гуманитарному кризису.
"Блокада лишила проживающих в Нагорном Карабахе около 120 000 армян, в том числе 30 000 детей, таких жизненно важных ресурсов, как продукты питания, лекарства, электричество, топливо. 28 июля правительство Армении обвинило Азербайджан в отказе доставить в Нагорный Карабах около 400 тонн гуманитарной помощи. В заявлении, опубликованном 25 июля, Международный комитет Красного Креста сообщил, что, несмотря на настойчивые усилия, МККК в последний раз была разрешена доставка лекарств и основных продуктов питания несколько недель назад. Власти Азербайджана должны немедленно прекратить блокаду Лачинского коридора и обеспечить свободное передвижение людей и товаров по Лачинскому коридору, а также гарантировать гуманитарный доступ в соответствии с международным правом и решением Международного суда. Государствам следует вести диалог со всеми сторонами, а также поддержать призыв Парламентской ассамблеи Совета Европы направить независимую миссию по установлению фактов для оценки гуманитарной ситуации на местах".
Официальный представитель МИД Армении Ани Бадалян прокомментировала призыв Глобального центра ответственности за защиту на странице в Twitter.
"Глобальный центр ответственности за защиту зафиксировал, что блокирование Азербайджаном Лачинского коридора подвергает риску тысячи людей в Нагорном Карабахе", - написала Ани Бадалян.