Շրջափակման հետևանքով կտրուկ աճել են մահացության դեպքերը․ ԱՀ Առողջապահության նախարարություն
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը (Լաչինի միջանցքը) Ադրբեջանի կողմից 8 ամիս շարունակ արգելափակված լինելու պայմաններում՝ դեղորայքի ու սննդի խիստ սղությամբ և շարունակական սթրեսով պայմանավորված՝ պաշարված Արցախում նախորդ տարվա համեմատ աճել են մի շարք հիվանդությունների ու բարդությունների, մահվան ցուցանիշները։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի Առողջապահության նախարարությունը։
Այսպես՝
Յոթ ամսվա (հունվար-հուլիս) ընթացքում ընդհանուր մահացությունների շարքում․ արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններից արձանագրվել է մահացության աճ՝ ավելի քան 2 անգամ, ներառյալ՝ սուր և քրոնիկ սրտային անբավարարությունից մահերի աճ՝ 66%-ով, սրտամկանի սուր ինֆակտից՝ 20,8%-ով, ուղեղի կաթվածից՝ 8,8%-ով։
Հուլիս ամսվա ընթացքում արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններից մահվան դեպքերն էլ ավելի են աճել՝ հասնելով նախնականորեն 2.6 անգամի՝ նախորդ տարվա հուլիս ամսվա համեմատ, ներառյալ՝ սուր սրտային անբավարարությունից մահեր՝ աճ 2.5 անգամ, սրտամկանի սուր ինֆակտից՝ 4 անգամ, Ուղեղի կաթվածից՝ 3 անգամ:
Յոթ ամսում չարորակ նորագոյացություններից մահերի քանակը աճել է 15,9%-ով։ Մահացության դեպքերի ավելացման պատճառներից են անհրաժեշտ դեղորայքի սղությունը կամ բացակայությունը, կյանքի որակի փոփոխությունը, պատշաճ բուժօգնության հնարավորությունների խիստ սահմանափակությունը, որոնք կրճատում են ապրելիության աստիճանը։
Նույն ժամանակահատվածում բնակչության շրջանում արձանագրվել է գլխուղեղի արյան շրջանառության սուր խանգարման ( ուղեղի կաթված) և սրտամկանի սուր ինֆակտի նոր դեպքերի աճ՝ համապատասխանաբար 26%-ով և 9,7%-ով։
Հունվար-հուլիս ժամանակահատվածում արձանագրվել է չարորակ նորագոյացությունների նոր հայտնաբերված դեպքերի աճ՝ 24,3%-ով:
Հունվար-հուլիս ամիսների ընթացքում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, բժիշկների հսկողության տակ գտնվող հղի կանանց շրջանում սակավարյունության մակարդակը հասել է մոտ 90%-ի։ Դա պայմանավորված է ոչ լիարժեք սննդով և համապատասխան դեղամիջոցների սղությամբ կամ բացակայությամբ։
Չնայած առաջին կիսամյակի ընթացքում ընդհանուր վիժումների քանակի աճ չի արձանագրվել, սակայն հուլիս ամսում արձանագրվել է բժշկի ցուցումով վիժումների կտրուկ աճ՝ 4 անգամ։ Ցավալի իրավիճակին նպաստում են սթրեսը, ոչ լիարժեք սնունդը և դեղորայքի սղությունը կամ բացակայությունը։
Հանրապետության Շտապ օգնության ծառայությունում հուլիս ամսում հաճախակի են դարձել ուշագնացության(կոլապս) դեպքերը։ Նախորդ տարվա հուլիս ամսվա համեմատ ուշագնացության դեպքերը աճել են 91%-ով։ Շատ հաճախ լինում են դեպքեր, երբ կա ուշագնացություն, սակայն մինչև շտապ օգնության անձնակազմի ժամանումը, քաղաքացուն ուշքի են բերում, և փաստացի չի գրանցվում դեպքը:
Հուլիս ամսում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ, արձանագրվել է նաև զարկերակային գերճնշման դեպքերի պատճառով շտապ օգնության կանչերի կտրուկ՝ 5.6 անգամ աճ։
Մահվան և հիվանդությունների դեպքերի նշված և այլ ցուցանիշների աճը պայմանավորված է Արցախի շրջափակման և, այնուհետև, լիակատար պաշարման հետևանքով առաջացած առողջապահական լրջագույն խնդիրներով, ներառյալ՝ դեղորայքի ու բժշկական պարագաների սղությամբ կամ բացակայությամբ, բնակչության թերսնմամբ, սթրեսով, պլանային վիրահատությունների ու հետազոտությունների դադարեցմամբ, Հայաստանում և արտերկրում բուժօգնություն ստանալու հնարավորությունների խիստ սահմանափակմամբ և այլն:
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունն ահազանգում է, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար պաշարման շարունակման դեպքում նշված և այլ ցուցանիշներն էլ ավելի մեծ չափով են աճելու՝ հանգեցնելով բազմաթիվ մարդկանց մահերի ու առողջական վիճակի վատթարացման:
Առողջապահության համակարգը հնարավորինս կատարում է իր առջև ծառացած այս ծանր մարտահրավերների հետևանքների մեղմացման ուղղությամբ, սակայն Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների և բեռների տեղաշարժի ամբողջական արգելափակումը պարզապես անհնար են դարձնում համակարգային ու լիարժեք առողջապահական լուծումների ապահովումը:

Вследствие полной блокады в Арцахе резко возросли различные показатели смертности и заболеваемости
В связи с тем, что единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией (Лачинский коридор), заблокирована Азербайджаном уже 8 месяцев, в Арцахе возникла острая нехватка медикаментов и продуктов питания, жители подвержены постоянным стрессам, вследствие чего по сравнению с прошлым годом резко возросли показатели осложнений от ряда заболеваний.
Как передает Арменпресс об этом сообщает Министерство здравоохранения Республики Арцах.
За семь месяцев (январь-июль) зафиксирован рост смертности от болезней системы кровообращения более чем в 2 раза, в том числе рост смертности от острой и хронической сердечной недостаточности на 66%, от инфаркта миокарда на 20,8%, от детского церебрального паралича на 8,8%.
В июле количество скончавшихся от болезней системы кровообращения вновь возросло в 2,6 раза по сравнению с июлем прошлого года – от острой сердечной недостаточности – в 2,5 раза, инфаркта миокарда – в 4 раза, инсульта – в 3 раза.
За семь месяцев количество скончавшихся от злокачественных новообразований возросло на 15,9%. Среди причин повышения летальности выделяют нехватку или отсутствие необходимых лекарственных средств, изменение качества жизни, резкое ограничение возможностей надлежащей медицинской помощи, спад степени жизнеспособности.
В этот же период среди населения зафиксирован рост новых случаев острого нарушения мозгового кровообращения (мозгового инсульта) и острого инфаркта миокарда на 26% и 9,7% соответственно.
За период январь-июль зафиксирован рост новых случаев злокачественных новообразований на 24,3%.
За январь-июль, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года уровень анемии среди беременных под наблюдением врачей достиг около 90%. Это связано с недостаточным питанием и отсутствием необходимых лекарственных средств.
Хотя в течение первого полугодия не было увеличения количества тотальных абортов, уже в июле зафиксирован резкий рост количества абортов по назначению врача - в 4 раза. Стресс, неправильное питание и недостаток или отсутствие лекарств усугубляют болезненную ситуацию.
В июле участились случаи обмороков (коллапса) в республиканской службе по чрезвычайным ситуациям. По сравнению с июлем прошлого года случаи обмороков увеличились на 91%. Очень часто бывают случаи, когда наступает обморок, но до приезда скорой помощи гражданин приходит в сознание, а инцидент фактически не фиксируется.
В службе скорой помощи республики в июле участились случаи вызовов из-за обмороков. По сравнению с июлем прошлого года случаи обмороков увеличились на 91%. Рост указанных и других показателей смертности и заболеваемости обусловлен серьезнейшими проблемами со здоровьем, вызванными блокадой, позже и полной блокадой Арцаха, нехваткой или отсутствием медикаментов и предметов медицинского назначения, недоеданием, стрессами, приостановкой плановых операций и исследований, предоставления медицинской помощи в Армении и за рубежом.
Министерство здравоохранения Республики Арцах предупреждает, что в случае продолжения полной блокады Арцаха Азербайджаном указанные и другие показатели возрастут больше, что приведет к гибели многих людей и ухудшению их здоровья.
Система здравоохранения делает все возможное, чтобы смягчить последствия этих серьезных проблем, но из-за полной блокады передвижения людей, транспортных средств и товаров по Лачинскому коридору системные и комплексные решения в области здравоохранения стали невозможными.