Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակն են քննարկել ՀՀ և Բուլղարիայի ԱԳՆ ղեկավարները
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը օգոստոսի 9-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Բուլղարիայի արտաքին գործերի նախարար Մարիա Գաբրիելի հետ։
Ի շարունակություն հուլիսին Դուբրովնիկի համաժողովի շրջանակներում երկու նախարարների քննարկումներին՝ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամն ու դրա անդառնալի հետևանքները ԼՂ 120 հազար բնակչության համար: Ընդգծվել են հատկապես առավել զգայուն խմբերի՝ երեխաների, հղի կանանց, տարեցների համար ստեղծված՝ արժանապատիվ կյանքի հետ անհամատեղելի, խիստ ծանր պայմանները:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ չնայած միջազգային գործընկերների, տարբեր կառույցների, այդ թվում նաև՝ ՄԱԿ, հստակ գնահատականներին ու կոչերին, Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակված պահել ԼՂ-ն Հայաստանին ու մնացյալ աշխարհին կապող միակ ճանապարհը հանդիսացող Լաչինի միջանցքը: Ընդգծվել է լրացուցիչ քայլերի իրականացման հրատապությունը՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի վերականգնման և Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի իրական մտադրության՝ էթնիկ զտման կանխման նպատակով։
Հեռախոսազանգի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև գործընկերության ընդլայնմանը, երկուստեք գոհունակություն է արտահայտվել ակտիվացող քաղաքական երկխոսության կապակցությամբ:

Глава МИД Армении обсудил по телефону с болгарской коллегой текущую ситуацию в Нагорном Карабахе
9 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Болгарии Марией Габриэль.
В продолжение обсуждений, состоявшихся между двумя министрами в июле в рамках Форума Дубровник, Арарат Мирзоян известил об усугубляющемся гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе, назревший вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также о его необратимых последствиях для 120-тысячного населения Нагорного Карабаха. Были подчеркнуты крайне тяжелые условия, несовместимые с достойной жизнью, для наиболее уязвимых категорий населения: детей, беременных женщин, пожилых людей.
Министр Мирзоян подчеркнул, что, несмотря на конкретные оценки и призывы международных партнеров и различных структур, в том числе ООН, Азербайджан продолжает блокировать Лачинский коридор, являющийся единственной дорогой, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией и с остальным миром. Была подчеркнута безотлагательная необходимость дополнительных шагов для восстановления свободного передвижения по Лачинскому коридору в соответствии с решениями Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля, а также предотвращения осуществления истинного намерения Азербайджана, а именно - проведения этнической чистки в Нагорном Карабахе.
В ходе телефонного разговора стороны также затронули расширение партнерства между Арменией и Болгарией и выразили удовлетворение активным политическим диалогом.