Forbes․ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն անհապաղ օգնության կարիք ունի՝ առանց որևէ լրացուցիչ հիմնավորման
ՄԱԿ-ի փորձագետների խումբը մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի կապակցությամբ՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակական շրջափակման պատճառով։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ նրանք ընդգծել են, որ շրջափակումը, որը 2022 թվականի դեկտեմբերից փակ է պահում  Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը, պատճառ է դարձել  բնակչության «սննդի, դեղորայքի և հիգիենայի միջոցների խիստ պակասի, ազդել է բժշկական և կրթական հաստատությունների աշխատանքի վրա և վտանգի տակ դրել բնակիչների, հատկապես երեխաների, հաշմանդամների, տարեցների, հղիների և հիվանդների կյանքը»,- գրում է Forbes-ը։
ՄԱԿ-ի փորձագետները կոչ են արել Ադրբեջանին անհապաղ վերականգնել մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների ազատ և անվտանգ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի հրադադարի համաձայնագրի։
Լաչինի միջանցքն Ադրբեջանն արգելափակել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից՝ Լեռնային Ղարաբաղում բնական պաշարների ենթադրյալ ապօրինի արդյունահանման պատրվակով։ Ութ ամիս անց սա վերածվեց  հումանիտար արտակարգ իրավիճակի, որն անհապաղ արձագանք է պահանջում, իսկ Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել կարգավորման կոչերը:
2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը վճռել էր, որ Ադրբեջանի կառավարությունը, համաձայն Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնի, իր իրավասության շրջանակներում պետք է ձեռնարկի բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով ծանր հիվանդների, Հայաստանում բուժման կարիք ունեցողների և առանց կացարանի ու ապրուստի միջոցների ճանապարհին մնացած մարդկանց անվտանգ տեղաշարժը:
2023 թվականի փետրվարին Միջազգային դատարանը՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր դատական ​​մարմինը, ժամանակավոր միջոցներ ձեռնարկեց՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը վերացնելու համար։ Պարտադիր վճռում ասվում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը, նախքան գործի վերաբերյալ վերջնական որոշում կայացնելը և ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան, պետք է ձեռնարկի բոլոր միջոցները՝ ապահովելու  Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկկողմանի անարգել տեղաշարժը: Ադրբեջանը չի կատարել որոշումը, իսկ Լաչինի միջանցքը նախկինի պես  արգելափակված է։
2023 թվականի հուլիսի 30-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Ջ. Բլինքենը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ  զրույցում խոր մտահոգություն էր հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ։ Ինչպես հաղորդվել է, «Պետքարտուղար Բլինքենն ընդգծել է Լաչինի միջանցքով առևտրային, հումանիտար և մասնավոր մեքենաների ազատ անցման հրատապությունը և ընդգծել այլընտրանքային ուղիների հարցում փոխզիջումների գնալու անհրաժեշտությունը, որպեսզի մարդասիրական բեռները կարողանան հասնել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը»։ Հայտնի չէ, թե ինչով է ավարտվել այս խոսակցությունը։
2023 թվականի օգոստոսի 8-ին արգենտինացի իրավաբան Լուիս Մորենո Օկամպոն՝  Միջազգային քրեական դատարանի առաջին դատախազը, եզրակացություն  է հրապարակել Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերաբերյալ՝ պնդելով, որ «հիմնավոր հիմքեր կան ենթադրելու, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ ցեղասպանություն է իրականացվում»։ Նա նշել է, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, որը խոչընդոտում է   սննդամթերքի, դեղորայքի և այլ անհրաժեշտ իրերի հասանելիությունը, «պետք է ցեղասպանություն համարվի՝ համաձայն «Ցեղասպանական հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի II (գ) հոդվածի»: (Ցեղասպանության մասին կոնվենցիա)։ «Անձանց խմբի համար այնպիսի կենսապայմանների կանխամտածված ստեղծում, որոնք հաշվարկված են նրանց ֆիզիկապես ոչնչացնելու համար»: Օկամպոն ավելացրել է, որ «սովը ցեղասպանության անտեսանելի զենքն է»: «Առանց անհապաղ կտրուկ փոփոխությունների, հայերի այս խումբը մի քանի շաբաթվա ընթացքում կոչնչացվի»։ Նա կոչ է արել պետություններին գործել ցեղասպանությունը կանխելու իրենց պարտականությունների համապատասխան՝ համաձայն Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի I հոդվածի։
Լեռնային Ղարաբաղում տիրող սարսափելի իրավիճակի մասին հաղորդագրությունները վերջապես պետք է լրջորեն ընկալվեն․ անհրաժեշտ է գործել։  Քանի որ Լեռնային Ղարաբաղում սով  է, միջազգային հանրությունը չի կարող շարունակել հայացքը թեքել, ինչպես դա արել է վերջին ութ ամիսների ընթացքում: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն անհապաղ օգնության կարիք ունի՝ առանց որևէ լրացուցիչ հիմնավորման։

Forbes: Международное сообщество не может отводить глаза, когда люди в НК умирают от голода
Группа экспертов ООН выразила беспокойство в связи с ситуацией в Нагорном Карабахе в результате продолжающейся блокады Азербайджаном Лачинского коридора. Они подчеркнули, что блокада, которая блокирует единственную дорогу, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией с декабря 2022 года, поставила население перед ''острой нехваткой продуктов питания, лекарств и средств гигиены, повлияла на работу медицинских и образовательных учреждений и подвергали жизни жителей, особенно детей, инвалидов, пожилых людей, беременных женщин и больных, значительному риску'', по сообщению NEWS.am пишет Forbes
Эксперты ООН призвали Азербайджан немедленно восстановить свободное и безопасное передвижение людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в соответствии с соглашением о прекращении огня от ноября 2020 года.
Лачинский коридор был заблокирован Азербайджаном  с 12 декабря 2022 года, которые, как сообщается под предлогом  предполагаемой незаконной добычи природных ресурсов в Нагорном Карабахе. Спустя восемь месяцев это превратилось в чрезвычайную гуманитарную ситуацию, требующую безотлагательного реагирования, и Азербайджан продолжает игнорировать призывы к урегулированию ситуации.
21 декабря 2022 года Европейский суд по правам человека постановил, что правительство Азербайджана в соответствии с правилом 39 Регламента Суда должно принять все меры, в рамках  его юрисдикции, для обеспечения безопасного прохода через Лачинский коридор тяжелобольных лиц, нуждающихся в лечении в Армении, и других лиц, застрявших в дороге без крова и средств к существованию.
В феврале 2023 года Международный суд, главный судебный орган Организации Объединенных Наций, распорядился о временных мерах для прекращения  Азербайджаном блокады Лачинского коридора. В постановлении, имеющем обязательную силу, говорится, что Азербайджанская Республика до вынесения окончательного решения по делу и в соответствии со своими обязательствами по Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации  должна принять все меры для обеспечения беспрепятственного движения лиц, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях. Азербайджан не выполнил постановление, и Лачинский коридор по-прежнему заблокирован.
30 июля 2023 года госсекретарь Энтони Дж. Блинкен в беседе с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым выразил глубокую обеспокоенность гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе. Как сообщалось, ''госсекретарь Блинкен подчеркнул настоятельную необходимость свободного проезда коммерческих, гуманитарных и частных транспортных средств через Лачинский коридор и подчеркнул необходимость компромисса по альтернативным маршрутам, чтобы гуманитарные грузы могли доставляться населению Нагорного Карабаха''. Непонятно, чем закончился этот разговор.
8 августа 2023 года Луис Морено Окампо, аргентинский юрист, занимавший пост первого прокурора Международного уголовного суда, опубликовал заключение о блокаде Лачинского коридора, утверждая, что ''есть разумные основания полагать, что против армян Нагорного Карабаха совершается геноцид''.  Он указал, что блокаду Лачинского коридора, препятствующая доступу к любым продуктам питания, медикаментам и другим предметам первой необходимости, ''следует считать геноцидом в соответствии со статьей II (c) [Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него]''. (Конвенция о геноциде): ''Преднамеренное создание условий жизни группе лиц, рассчитанных на ее физическое уничтожение''. Далее Окампо добавил, что ''голод — невидимое оружие геноцида''. ''Без немедленных кардинальных изменений эта группа армян будет уничтожена в течение нескольких недель''. Он призвал государства действовать в соответствии со своим долгом предотвращать геноцид в соответствии со статьей I Конвенции о геноциде.
Сообщения о тяжелой ситуации в Нагорном Карабахе должны, наконец, серьезно восприниматься и необходимо действовать. Поскольку Нагорный Карабах голодает, международное сообщество не может продолжать отводить взгляд, как это было в течение последних восьми месяцев. Народ Нагорного Карабаха нуждается в срочной помощи без каких-либо дополнительных оправданий.