Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից ԵԽ կանոնադրության խախտումը
Armenia Today
Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Արման Խաչատրյանը դատապարտելի է համարել այն, որ, ԵԽ անդամ երկիր հանդիսանալով, Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է կառույցի կանոնադրությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրառում է կատարել X (նախկինում՝ Twitter) սոցիալական ցանցում։
«Ադրբեջանի գործողությունները կտրուկ հակադրվում են այն ամենին, ինչին հասել է Եվրոպան Երկրորդ աշխարհամարտից հետո։ Դատապարտելի է, որ Եվրախորհրդի անդամ երկիրը կոպտորեն խախտում է ԵԽ կանոնադրությունը և արժեքները։ Ադրբեջանը պետք է հրաժարվի ուժի և հարկադրանքի կիրառումից, հարգի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի մարդու իրավունքները, վերացնի շրջափակումը», - գրել է Խաչատրյանը։
Եվրոպայի խորհրդում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն իր գրառմանը կից ներկայացրել է Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանության կատարած գրառումը և դրան կից տեսանյութը, որտեղ ներկայացվում են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումը և դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը։ Նաև նշվում է, որ 400 տոննա մարդասիրական բեռ արդեն 16 օր է՝ հնարավոր չէ հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, որոնք տառապում են թերսնուցման  և դեղորայքի պակասի պատճառով։

Постоянный представитель Армении в Совете Европы осудил нарушение Азербайджаном устава СЕ
Постоянный представитель Республики Армения в Совете Европы Арман Хачатрян счел предосудительным, что Азербайджан, будучи государством-членом Совета Европы, грубо нарушает устав этой структуры. Как передает ''Арменпресс'', об этом он написал в социальной сети Х (бывшая Twitter).
''Действия Азербайджана резко противоположны тому, чего добилась Европа после Второй мировой войны. Предосудительно, что государство-член Совета Европы грубо нарушает устав и ценности Совета Европы. Азербайджан должен отказаться от применения силы и принуждения, уважать права народа Нагорного Карабаха и снять блокаду'', - написал Хачатрян.
Постоянный представитель Армении в Совете Европы приложил к своему комментарию запись посольства Армении во Франции и видеоматериал, в котором представлены кадры блокирования Азербайджаном Лачинского коридора и создавшегося вследствие этого гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе. Также отмечается, что 400 тонн гуманитарного груза уже 16 дней стоят в Корнидзоре и все еще не дошли до населения Нагорного Карабаха, страдающего от недоедания и отсутствия лекарств.