Արդարադատության նախարարությունում քննարկվել է Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից, Նախիջևանից և ԼՂ-ից բռնագաղթած հայ փախստականների վերադարձի իրավունքի հարցը
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է 1988-1992 թթ., ինչպես նաև 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից, Նախիջևանից և Լեռնային Ղարաբաղից բռնագաղթած հայ փախստականների և բռնի տեղահանվածների հարցերով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին՝ նրանց հետ քննարկելով բռնագաղթած հայ փախստականների իրավական կարգավիճակին, վերադարձի իրավունքին առնչվող հարցեր։
Այդ մասին նշված է ՀՀ արդարադատության նախարարության «Ֆեյսբուք»-ի էջում կատարված գրառման մեջ:
Հանդիպման նպատակն էր լսել ու վերհանել կազմակերպությունների կողմից ներկայացված` փախստականների և բռնի տեղահանված անձանց իրավական խնդիրները, որոնց առերեսվում են ներկայումս։ Քննարկվել են փախստականների իրավական կարգավիճակին, բնակարանային ապահովությանը, փոխհատուցումներին, սոցիալական երաշխիքներին, ինչպես նաև փախստականների և բռնի տեղահանված անձանց վերադարձի իրավունքին առնչվող հարցեր: Հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները հանդես են եկել նաև իրենց կարգավիճակի լուծման ուղղությամբ տարվող գործընթացների վերաբերյալ մտահոգություններով
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվել են համապարփակ տեղեկություններ Ադրբեջանի դեմ ներկայացված միջպետական գանգատների, այլ միջազգային իրավական գործընթացների, դրանց բովանդակության վերաբերյալ, ինչպես նաև ներկայացվել են այս ուղղությամբ ձեռնարկվելիք հետագա քայլերը:
ՀԿ ներկայացուցիչների կողմից հնչեցված առաջարկները հավաքագրվել են` առկա խնդիրներին Արդարադատության նախարարության լիազորությունների շրջանակում լուծումներ տալու նպատակով:
Հանդիպման ավարտին կողմերը գնահատել են տվյալ քննարկման արդյունավետությունը, ձեռք բերել պայմանավորվածություն՝ նման բնույթի հանդիպումների շարունակական լինելու և փախստականների իրավական պահանջներին հետամուտ լինելու անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Հաղորդագրության համաձայն՝ հանդիպմանը մասնակցել է նաև Արդարադատության նախարարի խորհրդական Արտյոմ Սուջյանը, Միջազգային իրավական հարցերով գրասենյակի ներկայացուցիչներ Դիանա Քարազյանը, Արամ Արամյանը, Հանրային պաշտպանի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Թամարա Բաղդասարյանը:

В МЮ обсужден вопрос права на возвращение армянских беженцев, депортированных из Аз. ССР, Нахичевана и НК
Заместитель министра юстиции Карен Карапетян принял представителей общественных организаций, занимающихся вопросами армянских беженцев и вынужденных переселенцев, насильственно перемещенных из Азербайджанской ССР, Нахиджевана и Нагорного Карабаха в результате 44-дневной войны 1988-1992 гг. , а также в 2020 году, обсудив с ними правовые вопросы армянских беженцев, вопросы, связанные со статусом, правом на возвращение.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении Министерства юстиции РА на странице в Facebook.
Целью встречи было выслушать и осветить правовые проблемы беженцев и вынужденно перемещенных лиц, представленные организациями, с которыми они сталкиваются в настоящее время. Были обсуждены вопросы, связанные с правовым статусом беженцев, обеспечением жильем, возмещением ущерба, социальными гарантиями, а также право на возвращение беженцев и вынужденных переселенцев. Представители общественных организаций также выразили озабоченность по поводу процессов, проводимых в направлении решения их статуса.
В ходе встречи участникам была представлена исчерпывающая информация о межгосударственных жалобах против Азербайджана, других международных правовых процессах, их содержании, а также были представлены дальнейшие шаги в этом направлении.
Озвученные представителями ОО предложения были собраны с целью решения существующих проблем в рамках полномочий Министерства юстиции.
В конце встречи стороны оценили эффективность данного обсуждения, достигли договоренности о продолжении подобных встреч и необходимости соблюдения правовых требований беженцев.
Во встрече приняли участие также советник министра юстиции Артем Суджян, представители Офиса по международным правовым вопросам Диана Каразян, Арам Арамян, заместитель руководителя офиса общественного защитника Тамара Багдасарян.