Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը մտահոգություն է հայտնել ԵՄ դիտորդների պարեկության ժամանակ ադրբեջանական կրակոցների առնչությամբ
Ֆրանսիան լրացուցիչ 3 միլիոն եվրո կհատկացնի Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին Լեռնային Ղարաբաղում մարդասիրական գործունեությանն աջակցելու համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ մանրամասներ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննայի հեռախոսազրույցից։
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը խորը մտահոգություն է հայտնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունն արդեն ավելի քան ութ ամիս է, ինչ տառապում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով։
Կոլոննան ափսոսանք է հայտնել Ադրբեջանի կողմից շարունակվող շրջափակման կապակցությամբ, որը հակասում է հրադադարի մասին համաձայնագրերի շրջանակներում ստանձնած պարտավորություններին և վնաս է հասցնում բանակցային գործընթացին:
Նա ընդգծել է, որ չլուծված հարցերը կարող են լուծվել միայն բանակցությունների միջոցով, ինչն արդար և տևական խաղաղության հասնելու հնարավորություն կտա: Այդ մասին նախարարը նշել էր նաև ապրիլի 27-ին և 28-ին Ադրբեջան և Հայաստան կատարած իր այցերի ժամանակ:
Նախարարը կրկնել է Լաչինի միջանցքով մարդկանց և ապրանքների ազատ տեղաշարժը երկու ուղղություններով վերականգնելու, բնակչությանն անխափան գազ և էլեկտրականություն մատակարարելու իր կոչը:
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը պետք է կատարի իր միջազգային պարտավորությունները, մասնավորապես, իրականացնի Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշումը, որն ունի պարտադիր կատարման ուժ։
Երկու նախարարներն անդրադարձել են նաև օգոստոսի 15-ին Հայաստանի սահմանին ԵՄ դիտորդական առաքելության պարեկության ժամանակ ադրբեջանական կրակոցներին: Կոլոննան մտահոգություն է հայտնել այդ միջադեպերի կապակցությամբ և լիակատար աջակցություն հայտնել Եվրոպական առաքելությանը։

МИД Франции выразил обеспокоенность в связи с обстрелом азербайджанцев во время патрулирования наблюдателей ЕС
Франция выделит дополнительно 3 миллиона евро Международному комитету Красного Креста для поддержки гуманитарной деятельности в Нагорном Карабахе. Как сообщает ''Арменпресс'', об этом распространило сообщение МИД Франции, приведя подробности телефонного разговора министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с министром Европы и иностранных дел Франции Катрин Колонны.
Министр иностранных дел Франции выразила глубокую обеспокоенность тем, что население Нагорного Карабаха более восьми месяцев страдает в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Колонна выразила сожаление по поводу продолжающейся блокады со стороны Азербайджана, которая противоречит обязательствам, взятым в рамках соглашений о прекращении огня, и наносит ущерб переговорному процессу.
Она подчеркнула, что нерешенные вопросы могут быть решены только путем переговоров, что даст возможность достичь справедливого и прочного мира. Об этом министр также упомянула во время своих визитов в Азербайджан и Армению 27 и 28 апреля.
Министр повторила свой призыв восстановить свободное передвижение людей и товаров в обоих направлениях по Лачинскому коридору, а также обеспечить бесперебойное снабжение населения газом и электроэнергией.
Она напомнила, что Азербайджан должен выполнить свои международные обязательства, в частности, выполнить решение Международного суда ООН от 22 февраля, имеющее силу обязательного исполнения.
Оба министра коснулись также перестрелок, произошедших 15 августа во время патрулирования миссии наблюдателей ЕС на границе с Арменией. Колонна выразила обеспокоенность по поводу этих инцидентов и полную поддержку Европейской миссии.