Մեր ակնկալիքն ու պահանջն է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդից վերականգնել Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների ու բեռների անխափան ու երկկողմանի տեղաշարժը. Արցախի նախագահ
Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության ժողովուրդը հույսով սպասում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի այսօրվա արտակարգ նիստին, դրան հաջորդող գործընթացներին և, վերջիվերջո, դրանց շոշափելի արդյունքներին, հայտարարել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Այս նիստը լակմուսի թուղթ է ոչ միայն Արցախի շուրջ միջազգային հանրության և դրա կոնկրետ դերակատարների իրական դիրքորոշումների ու վարքի համար, այլև՝ ցեղասպանությունների կանխարգելման, մարդու և ժողովուրդների իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորման գործում միջազգային հանրության ստանձնած իրավական ու բարոյական պարտավորությունների համար:
Մեր ակնկալիքն ու պահանջն է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդից վերականգնել Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների ու բեռների անխափան ու երկկողմանի տեղաշարժը՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի հրամաններին ու 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը համապատասխան: Մեր ժողովրդի կենսագործունեության համար բավարար ու բարենպաստ միջավայր և միջազգային երաշխիքներ ապահովելուց հետո մենք պատրաստ ենք ներգրավվել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ ու արդարացի կարգավորման միջազգային գործընթացում:
Մենք բազմիցս ենք ընդգծել մեր դիրքորոշումը, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է հիմնված լինի առաջնահերթորեն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և ցեղասպանության կանխարգելման սկզբունքների վրա: Ընդ որում, Արցախի ժողովուրդն իր ինքնորոշման իրավունքն իրացրել է՝ չխաթարելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Ուստի, անտեղի են ինքնորոշման իրավունքի և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հակադրման փորձերը»,- նշված է Հարությունյանի հայտարարությունում:

Народ Республики Арцах возлагает надежду на сегодняшнее внеочередное заседание Совета Безопасности ООН: Араик Арутюнян
Народ Республики Арцах (Нагорный Карабах) возлагает надежду на сегодняшнее внеочередное заседание Совета Безопасности ООН, последующие за ним процессы и на их ощутимые результаты. Об этом говорится в заявлении президента Арцаха Араика Арутюняна.
"Эта сессия является лакмусовой бумажкой не только для реальных позиций и поведения международного сообщества и его конкретных актор по вопросу Арцаха, но и правовых и моральных обязательств, взятых на себя международным сообществом в деле предотвращения геноцидов, обеспечения прав и свобод человека и народов.
Мы ожидаем и требуем от Совета Безопасности ООН восстановления бесперебойного и двустороннего передвижения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору, в соответствии с постановлениями Международного суда ООН и Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020г. После обеспечения необходимой и благоприятной среды и международных гарантий для жизнедеятельности нашего народа мы готовы вовлечься в международный процесс по всеобъемлющему и справедливому урегулированию азербайджано-карабахского конфликта.
Мы неоднократно подчеркивали нашу позицию о том, что урегулирование конфликта должно основываться прежде всего на праве народа Арцаха на самоопределение и принципах предотвращения Геноцида. Более того, народ Арцаха реализовал свое право на самоопределение, не нарушая территориальной целостности Азербайджана. Поэтому попытки противопоставить принципы права на самоопределение и территориальной целостности неуместны", - отмечается в заявлении.