«Կարծես, համակենտրոնացման ճամբար լինի․ մոռացված ճգնաժամը Եվրոպայի շեմին»․ Telegraph-ի անդրադարձը Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակին
The Telegraph բրիտանական հայտնի պարբերականը լայնածավալ հոդված է հրապարակել Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի մասին։ Հոդվածը կրում է հետևյալ խորագիրը՝ «Կարծես, համակենտրոնացման ճամբար լինի․ մոռացված ճգնաժամը Եվրոպայի շեմին»։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հոդվածի հեղինակ Ջեսի Ուիլյամսը զրուցել է Արցախի մի քանի բնակիչների հետ, որոնք ներկայացրել են տեղում ստեղծված ծանր իրավիճակը։
TELEMMGLPICT000242196991_16920887627900_trans_NvBQzQNjv4BqLf6XVudQ0d-fF3pHUPFzEAeAINc0hTrVyV1td0u1hTM.jpeg (589 KB)
«Եթե սա շարունակվի, մարդիկ, ի վերջո, կմահանան։ Մարդիկ արդեն իսկ մահանում են։ Այժմ բոլորն հիվանդ են թերսնման պատճառով և մինչև մահամերձ վիճակում չեն լինում, չեն գնում հիվանդանոց, քանի որ այնտեղ շատ երկար հերթեր են», - ասել է պարբերականի զրուցակիցն Արցախից։
Հոդվածի հեղինակն անդրադառնում է Արցախյան առաջին պատերազմին և 2020 թ․-ի Արցախյան երկրորդ պատերազմին, մանրամասն ներկայացնում է այն խնդիրները, այդ թվում՝ սննդի, դեղորայքի, վառելիքի և այլ ապրանքների պակասը, որոնց բախվել են Արցախի բնակիչները շրջափակման 8 ամիսների ընթացքում։
TELEMMGLPICT000242731117_16920887361200_trans_NvBQzQNjv4BqpVlberWd9EgFPZtcLiMQf0Rf_Wk3V23H2268P_XkPxc.jpeg (365 KB)
Պարբերականը նաև անդրադառնում է Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի զեկույցին, որում վերջինս նախազգուշացնում էր, որ Ադրբեջանը ԼՂ էթնիկ հայերի դեմ ցեղասպանություն է նախապատրաստում։
«Մենք կորցրել ենք մեր ազատությունը, զրկվել ենք մեր իրավունքներից։ Այժմ մենք, ասես, ապրում ենք համակենտրոնացման ճամբարում», - նշում է պարբերականի մեկ այլ զրուցակից Արցախից։
Հոդվածի հեղինակը նաև մեջբերում է «Հաշտեցման ռեսուրսներ» կազմակերպության կովկասյան ծրագրի ղեկավար Լորենս Բրոերսի խոսքերը, որը նշում է, որ Ուկրաինայում հակամարտությունը «մեծապես թուլացրել է Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի գերիշխանությունը և Ադրբեջանին բավական հնարավորություններ է տվել՝ մարտահրավեր նետելու այդ գերիշխանությանը»։
Նման տեսակետ է հայտնել նաև Բրիտանիայի խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով խորհրդարանական խմբի նախագահ Թիմ Լոութենը։
TELEMMGLPICT000344376941_16920901287940_trans_NvBQzQNjv4Bqek9vKm18v_rkIPH9w2GMNpPHkRvugymKLtqq96r_VP8.jpeg (930 KB)
«Ադրբեջանը, միանշանակ, օգուտ է քաղում այն փաստից, որ Ռուսաստանն այլ խնդիրներով է զբաղված։ Կասկած չունեմ, որ սա Ադրբեջանի էթնիկ զտման ծրագրի մի մասն է, և նույնիսկ եթե այս փուլում սա ցեղասպանություն չէ, ապա, միանշանակ, մեկ քայլ է դրանից հեռու», - ասել է Լոութենը։
Հոդվածում նաև անդրադարձ է կատարվում Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի հարցով Բրիտանիայի վարած քաղաքականությանը։ Ըստ հեղինակի՝ Բրիտանիան չի դատապարտում Ադրբեջանին՝ չնայած Հայաստանի հարցով խորհրդարանական խումբը նման հորդորով դիմել է երկրի արտգործնախարար Ջեյմս Քլևերլիին։ Վերջինիցս պատասխան չի ստացվել։
Լոութենը քննադատել է Միացյալ Թագավորության կողմից «կոշտ պատասխանի ակնհայտ բացակայությունը»՝ ընդգծելով, որ այլ երկրներ, ինչպիսիք են Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն, հրապարակայնորեն դատապարտել են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը:
«Մեծ Բրիտանիան պետք է հստակեցնի, որ նախ, սա անընդունելի է, և երկրորդ, եթե նրանք ոչինչ չանեն, ապա կլինեն հետևանքներ, որոնք կարող են սկսվել Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներից», - ավելացրել է բրիտանացի պատգամավորը:
Հոդվածում նշվում է, որ Բրիտանիայի լռության պատճառը տնտեսությունն է․ Բրիտանիան Ադրբեջանում ամենախոշոր օտարերկրյա ներդրողն է։ Վերջին 30 տարվա ընթացքում British Petroleum ընկերությունը շուրջ 84 միլիարդ դոլար է ներդրել Ադրբեջանում։

Обращение Telegraph к ситуации в Нагорном Карабахе: Похоже на концлагерь: забытый кризис на пороге Европы:
Известное британское издание The Telegraph опубликовало масштабную статью о ситуации в Нагорном Карабахе в результате блокады Лачинского коридора. Статья имеет следующий заголовок: ''Похоже на концлагерь: забытый кризис на пороге Европы''.
Как сообщает ''Арменпресс'', автор статьи Джесси Уильямс побеседовал с несколькими жителями Арцаха, которые представили создавшуюся там сложную ситуацию.
''Если так будет продолжаться, люди в конце концов умрут. Люди уже умирают. Сейчас все болеют из-за недоедания и не находятся в предсмертном состоянии, в больницу не обращаются, потому что там очень большие очереди", - сказал собеседник издания из Арцаха.
Автор статьи обращается к первой Арцахской войне и второй Арцахской войне 2020 года, подробно представляет проблемы, в том числе нехватку продовольствия, медикаментов, топлива и других товаров, с которыми столкнулись жители Арцаха за 8 месяцев блокада.
Газета также ссылается на доклад бывшего прокурора Международного уголовного суда Луиса Морено Окампо, в котором последний предупредил, что Азербайджан готовит геноцид против этнических армян Нагорного Карабаха.
''Мы потеряли нашу свободу, нас лишили наших прав. Сейчас мы как бы живем в концлагере'', — говорит другой собеседник издания из Арцаха.
Автор статьи также приводит слова руководителя кавказской программы организации ''Ресурсы примирения'' Лоуренса Броерса, который отмечает, что конфликт на Украине ''сильно ослабил российское господство в Нагорном Карабахе и предоставил Азербайджану широкие возможности бросить вызов этому господству''.
Аналогичную точку зрения высказал и председатель депутатской группы, занимающейся армянскими вопросами в британском парламенте, Тим Лоутен.
''Азербайджан определенно выигрывает от того, что Россия занята другими проблемами. Я не сомневаюсь, что это часть азербайджанской программы этнических чисток, и даже если на данном этапе это не геноцид, то точно в одном шаге от него", - сказал Лоутен.
В статье также говорится о политике Великобритании в отношении ситуации в Нагорном Карабахе. По мнению автора, Великобритания не осуждает Азербайджан, хотя парламентская группа по вопросу Армении обратилась с таким обращением к министру иностранных дел страны Джеймсу Клеверли. Ответа от последнего получено не было.
Лоутен раскритиковал Великобританию за ''очевидное отсутствие решительной реакции'', отметив, что другие страны, такие как Франция и США, публично осудили блокаду Нагорного Карабаха Азербайджаном.
"Великобритания должна дать понять, что, во-первых, это неприемлемо, а во-вторых, если они ничего не сделают, будут последствия, которые могут начаться с санкций против Азербайджана", - добавил британский депутат.
В статье говорится, что причиной молчания Британии является экономика. Великобритания является крупнейшим иностранным инвестором в Азербайджане. За последние 30 лет British Petroleum инвестировала в Азербайджан около 84 миллиардов долларов.