Լավրովը ժամանել է ՀԱՀ. նախարարին պարերով են դիմավորել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԲՐԻՔՍ գագաթնաժողովը ՀԱՀ–ում անցկացվելու է օգոստոսի 22-24-ը։ Ռուսաստանը հանդիպմանը ներկայացնում է ԱԳՆ ղեկավարը,իսկ ՌԴ նախագահը գագաթնաժողովին կմասնակցի տեսակապի ձևաչափով։
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը այսօր մեկնել է Յոհաննեսբուրգ, որտեղ կմասնակցի ԲՐԻՔՍ երկրների գագաթնաժողովին։
ՌԴ նախարարին ՀԱՀ–ում դիմավորել են պարերով։
ԲՐԻՔՍ գագաթնաժողովը ՀԱՀ–ում կանցկացվի օգոստոսի 22-24-ը։ Ռուսաստանը հանդիպումներին ներկայացնում է Լավրովը, իսկ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը գագաթնաժողովին կմասնակցի տեսակապի ձևաչափով։
Առաջնորդների օրակարգի հիմնական թեմաները կլինեն կազմակերպության ընդլայնման և փոխադարձ հաշվարկներում ազգային արժույթի անցման հարցերը։
ՀԱՀ–ի ԱԳՆ–ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ԲՐԻՔՍ–ին միանալու պաշտոնական հայտ է ներկայացրել 23 երկիր, ևս մի շարք երկրներ իրենց հետաքրքրությունն են հայտնել ոչ պաշտոնական մակարդակով։

Лавров прибыл на саммит БРИКС в ЮАР, где его встретили танцами и песнями (Видео)
Министр иностранных дел России Сергей Лавров прибыл в город Йоханнесбург в Южно-Африканской Республике, где будет очно представлять РФ на саммите БРИКС (Бразилия, Россия, Индия, Китай, ЮАР), передает ТАСС.
Самолет главы российской дипломатии, как и во время январского визита в Преторию, приземлился на базе ВВС ЮАР Ватерклоф.
Президент России Владимир Путин примет полноформатное участие в саммите по видео-конференц-связи. Среди прочего российский лидер проинформирует его участников о приоритетах председательства РФ в объединении 2024 году.
Саммит БРИКС пройдет в Йоханнесбурге с 22 по 24 августа и станет крупнейшей за последние годы встречей глав государств и правительств Глобального Юга. В число приглашенных вошли лидеры 54 африканских стран. Как сообщили в пресс-службе Кремля, итоговые договоренности будут зафиксированы в Йоханнесбургской декларации XV саммита БРИКС.