Խնձորեսկում տեղական հատիկաընդեղենի մշակաբույսերի արտադրության գործարան է բացվել
Գյուղն իր ուսերին պահում է քաղաքը, սահմանն ու երկիրը, հետևաբար շատ կարևոր է, որ գյուղացին լավ ապրի ու իր խնդիրների հետ մենակ չլինի։ Այս մասին այսօր հայտարարեց Գորիսի փոխհամայնքապետ Իրինա Յոլյանը Խնձորեսկ բնակավայրում «Հին Խնձորեսկ» անվանումը կրող հատիկաընդեղենի արտադրամասի բացման արարողություն ժամանակ, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։
Սյունիքի մարզի Գորիսի համայնքապետարանի և ՄԱԿ-ի պարենի համաշխարհային ծրագրի համագործակցության շնորհիվ, ինչպես նաև Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատան աջակցությամբ բացվել է տեղական հատիկաընդեղեն մշակաբույսերի արտադրության գործարան, որտեղ մշակվելու, տեսակավորվելու և փաթեթավորվելու է արտադրանքը:
«Սահման պահող Խնձորեսկում այսօր չափազանց կարևոր օր է, քանի որ այս գործարանը ռազմավարական նշանակություն ունի ոչ միայն Գորիս համայնքի, այլև Սյունիքի մարզի համար»,-ասաց Յոլյանը։
Գործարանի բացման արարողությանը ներկա էր նաև Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգը։
«Շատ ուրախ եմ ներկա գտնվելու հայ-չինական համագործակցության նոր ձեռքբերմանը։ Չինաստանն աշխարհի ամենամեծ զարգացող երկիրն է և ուզում է օգնել զարգացող երկրներին հասնել ինքնազարգացման ավելի բարձր մակարդակի»,-ասաց նա։
Նշենք, որ ծրագրի շրջանակներում շուրջ 60 տնտեսություն օժանդակություն է ստացել: Նպատակն է խթանել առողջ մշակաբույսերի աճը՝ ապահովելով համայնքում գյուղատնտեսության եկամտաբեր աճ։ Ծրագրի շրջանակներում բնակավայրին տրամադրվել է անհրաժեշտ գյուղատնտեսական տեխնիկա`արտադրությունը կազմակերպելու համար, այդ թվում՝ շարքացան, կոմբայն:
Ստեղծվել է գյուղատնտեսական կոոպերատիվ, որի անդամները Խնձորեսկի բնակիչներն են, որոնք նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ պետք է նպաստեն գյուղատնտեսության զարգացմանը:
Հավելենք, որ ՄԱԿ-ի պարենի համաշխարհային ծրագրի շրջանակներում ձեռք են բերվել գործարանի կառուցման համար անհրաժեշտ նյութերը, իսկ աշխատանքներն իրականացվել է Գորիսի համայնքապետարանը։

В Хндзореске открылся завод по производству местных зернобобовых культур
На плечах села - город, граница и страна, поэтому очень важно, чтобы сельчанин жил хорошо и не оставался бы один на один со своими проблемами. Об этом сегодня в Хндзореске во время церемонии открытия цеха по производству зернобобовых культур "Старый Хндзореск" заявила заместитель главы общины Горис Ирина Йолян, передает Sputnik Армения
В результате сотрудничества администрации Сюникской области со Всемирной продовольственной программой ООН, а также при поддержке посольства Китая в Армении, в Горисе открылся завод по производству местных зернобобовых культур, где продукция будет перерабатываться, сортироваться и упаковываться.
"В охраняющем границу Хндзореске сегодня очень важный день, потому что этот завод имеет стратегическое значение не только для общины Горис, но и для всей Сюникской области", - сказала Йолян.
На церемонии открытия завода присутствовал также чрезвычайный и полномочный посол Китая в Армении Фань Юн.
"Очень рад присутствовать при новом достижении армяно-китайского сотрудничества. Китай – самая большая развивающаяся страна в мире, и она хочет помочь другим странам достичь более высокого уровня саморазвития", - сказал он.
Отметим, что в рамках программы поддержку получили порядка 60 хозяйств с целью способствования росту здоровых сельскохозяйственных культур, обеспечивающих прибыльный сельскохозяйственный рост в общине. В рамках проекта Хндзореску была предосталена необходимая сельскохозяйственная техника для организации производства, в том числе сеялка и комбайн, создан сельскохозяйственный кооператив, членами которого являются жители Хндзореска – он должен способствовать развитию сельского хозяйства при использовании новых технологий.
Добавим, что в рамках Всемирной продовольственной программы ООН были приобретены необходимые материалы для строительства завода, работы же были выполнены общинной администрацией Гориса.