ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը՝ Գեղարքունիքի մարզի ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ գործողությունների վերաբերյալ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Գեղարքունիքի մարզի ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ գործողությունների վերաբերյալ:
Հայտարարությունում ասվում է. «Սեպտեմբերի 1-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակ են բացել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի և Նորաբակի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի 4 զոհ և 1 վիրավոր: Ադրբեջանական ԶՈՒ կիրառել են նաև ականանետեր և անօդաչու սարքեր:
Հայաստանի Հանրապետությունն այս ընթացքում բազմիցս ահազանգել էր, որ Ադրբեջանը, նպատակ ունենալով նախապես ծրագրավորված ռազմական գործողություններ իրականացնել, միտումնավոր, համակարգային կերպով ապատեղեկատվություն է տարածում:
Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ոտնձգությունները, որոնք զուգորդվում են ՀՀ ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ նկրտումների վերաբերյալ ադրբեջանական կողմից տարբեր մակարդակներով, ինչպես նաև տարբեր պետական լրատվամիջոցներով պարբերաբար հնչող հայտարարություններով ու ռազմատենչ հռետորաբանությամբ, հանդիսանում են ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման միջոցով առկա հարցերը կարգավորելու, սեփական կամքը պարտադրելու Բաքվի ագրեսիվ քաղաքականության շարունակությունը:
Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը վերացնելու հասցեական կոչերի և աճող ճնշման պայմաններում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող այս սադրանքը նաև միտված է շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը և խուսափել իր պարտավորությունների կատարումից:
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի նմանօրինակ ագրեսիվ գործելաոճը, որն ուղեկցվում է արդեն 8 ամսից ավել տևող Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի փաստացի պաշարմամբ, և կարող է լրջորեն խոչընդոտել տարածաշրջանում կայունություն և տևական խաղաղություն հաստատելու ջանքերին: Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր սկզբունքային դիրքորոշումը, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի բոլոր ստորաբաժանումները պետք է դուրս բերվեն ՀՀ ինքնիշխան տարածքից։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանն ու տարածաշրջանում իրական կայունությամբ շահագրգիռ դերակատարներին առկա մեխանիզմների կիրառմամբ և գործուն ու հստակ քայլերի միջոցով զսպել Ադրբեջանի օրեցօր սաստկացող առավելապաշտական վարքագիծը՝ իրավիճակի հետագա սրումը կանխելու և Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ վերադարձնելու նպատակով:

МИД Армении: обстрелы у Сотка – попытка Баку отвлечь внимание мира от Лачинского коридора
1 сентября вооруженные силы Азербайджана открыли огонь в направлении армянских позиций, расположенных у сёл Сотк и Норабак Гегаркуникской области Республики Армения, в результате чего с армянской стороны зафиксировано 4 погибших и 1 раненый. Вооруженные силы Азербайджана также использовали минометы и беспилотники. Об этом говорится в заявлении МИД РА.
"За этот период Республика Армения многократно предупреждала, что Азербайджан с целью проведения заранее спланированных военных операций намеренно и систематически распространяет дезинформацию.
Посягательства на территориальную целостность Армении параллельно с воинственной риторикой и заявлениями азербайджанской стороны на разных уровнях и различными государственными СМИ относительно притязаний на суверенные территории Республики Армения представляют собой продолжением агрессивной политики Баку решения существующих проблем силой или угрозой силой, а также навязывания своей воли.
На фоне адресных призывов прекратить незаконное блокирование Лачинского коридора и растущего давления эта провокация со стороны Азербайджана также направлена ​​на отвлечение внимания международного сообщества и уклонение от выполнения своих обязательств.
Мы решительно осуждаем подобное агрессивное поведение Азербайджана, которое сопровождается фактической осадой народа Нагорного Карабаха посредством незаконного блокирования Лачинского коридора, продолжающегося уже более 8 месяцев, и которое может стать серьезным препятствием усилиям по установлению стабильности и долгосрочного мира в регионе. Республика Армения вновь подтверждает свою принципиальную позицию: все подразделения ВС Азербайджана должны быть выведены с суверенной территории Армении.
Мы призываем международное сообщество и акторов, заинтересованных в реальной стабильности в регионе, сдержать ежедневно растущий максимализм в поведении Азербайджана с применением всех существующих механизмов и посредством активных и конкретных шагов, чтобы предотвратить дальнейшую эскалацию ситуации и направить Азербайджан в конструктивное русло", - отмечается в МИД РА.