Ադրբեջանը ՀՀ ու Արցախի հետ սահմանին կուտակում է հատուկ նշանակության զինված ստորաբաժանումներ՝ Յաշմա և Կոմանդո. Թաթոյան
ՀՀ նախկին ՄԻՊ Թաթոյան հիմնադրամի տնօրեն Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ ադրբեջանական իշխանությունը Հայաստանի ու Արցախի հետ սահմանին կուտակում է նաև հատուկ նշանակության զինված ստորաբաժանումներ (Յաշմա և Կոմանդո): Սա նույն ձեռագիրն է, ինչ կար 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից առաջ:
Այս ստորաբաժանումները թե´ 2016թ. ապրիլյան քառօրյա, թե´ 2020թ. 44-օրյա, թե´ 2022թ. սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական սանձազերծած պատերազմների ժամանակ աչքի են ընկել առանձնակի դաժանություններով (խոշտանգումներ, մարմնի մասնատումներ և այլն):
Անկախ ամեն ինչից` այս զինված ստորաբաժանումները պատերազմական հանցանքների կատարողներ են և նրանցից որևէ մեկը չի պատժվել, նրանց հովանավորում է ադրբեջանական բարձրագույն իշխանությունը:
Մենք իրականացնում ենք ապացույցների առավել հիմնավոր ամրագրում` ադրբեջանական հանցանքների, դրանց մտադրությունների, պետական քաղաքականության վերաբերյալ հիմնավորումների համար»:

Баку стягивает военные подразделения особого назначения на границу с Арменией и Арцахом: Татоян
Наши исследования показывают, что власти Азербайджана также стягивают военные подразделения особого назначения (''Яшма'' и ''Коммандос'') на границе с Арменией и Арцахом. Это та же политика, что и до 27 сентября 2020г. Об этом говорится в сообщении Фонда Центра права и справедливости ''Татоян''.
''В ходе 4-дневной апрельской войны 2016г., 44-дневной войны 2020 г. и войны 13-14 сентября 2022г., развязанных Азербайджаном, эти подразделения отличились особой жестокостью (пытки, расчленение тел и т. д.).
Эти вооруженные формирования являются виновными в военных преступлениях и никто из них не был приведен к ответственности, они действуют при поддержке высшей власти Азербайджана.
В данный момент мы проводим более детальное исследование доказательств для обоснования азербайджанских преступлений, их намерений и государственной политики'',- отмечается в заявлении.