Ռուսաստանն ակնկալում է, որ Հայաստանը երկու երկրների ժողովուրդներին գժտեցնելու պլաններ չունի. Զախարովա
Ռուսաստանը ակնկալում է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը աղետալի ծրագրեր չունի երկու երկրների ժողովուրդներին գժտեցնելու համար, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում Արևելյան տնտեսական ֆորումի (ԵՏՀ) շրջանակներում, հաղորդում է News.am։
«Հուսով եմ, որ դա տեղի չի ունենա: Ես անկեղծորեն հույս ունեմ, որ Հայաստանի ղեկավարության մեջ ոչ ոք նման նպատակ ու խնդիր չունի։ Որովհետև, իմ կարծիքով, դա աղետալի կլիներ միայն Հայաստանի համար»,- ասել է Զախարովան՝ պատասխանելով հարցին, թե Երևանը կարո՞ղ է ինչ-որ կերպ միմյանց դեմ հանել երկու երկրների ժողովուրդներին:
Դիվանագետը վստահ չէ, որ «Հայաստանի նկատմամբ նման վերաբերմունքից հրաժարվելը օգուտ կբերի և՛ այս երկրին, և՛ ժողովրդին»։ «Նման հարաբերություններ չեն կարող ստեղծվել մեկ կամ հինգ տարիների ընթացքում։ Սա պատմական բազա է։ Սա ժամանակի մեջ փորձարկված պատմություն է: Ամենակարևորը մի պատմություն է, որը բխում է հոգուց, մարդկանց սրտից: Դա պարզապես պատեհապաշտական ​​չէ, պարզապես ծրագրում ինչ-որ տեղ գրված չէ և մարդկանց տրամադրվում է իրականացման համար: Այսպես են մտածում մեր երկրում մարդիկ, այդպես են զգում, սիրով են վերաբերվում այս երկրին, այս ժողովրդին»,- պարզաբանել է Զախարովան։
«Եվ այսպես ամեն ինչի վրա խաչ քաշել... Ես անկեղծորեն հույս ունեմ, որ Հայաստանի ղեկավարության մեջ ոչ ոք նման պլաններ չունի»,- եզրափակել է նա:

РФ рассчитывает, что у Армении нет планов рассорить народы двух стран: Захарова
Россия рассчитывает, что у руководства Армении нет катастрофичных планов рассорить народы двух стран, заявила в интервью ТАСС официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на полях Восточного экономического форума (ВЭФ).
"Я надеюсь, что этого не произойдет. Я искренне надеюсь, что такой цели и задачи ни у кого в руководстве Армении нет. Потому что, на мой взгляд, это было бы катастрофично как раз для Армении", - ответила Захарова на вопрос, может ли Ереван как-то противопоставить народы двух стран.
Официальный представитель МИД напомнила, что исторически Россия "не просто себя проявляла, а переподтверждала в качестве надежного союзника, друга, ближайшего партнера Армении и армянского народа, приходила на помощь в самые тяжелые моменты, поддерживала". Россия также всегда умела радоваться достижениям Армении и принимать ее выбор даже тогда, когда не разделяла какие-то решения, подчеркнула Захарова. "Но принимала, потому что уважала суверенный выбор этой страны", - отметила она.
Дипломат не уверена, что "отказ от такого отношения к Армении пойдет на пользу и [этой] стране, и народу". "Таких отношений не построить ни за год, ни за пять [лет]. Это же историческая база. Это проверенная временем история. Самое главное - это история, идущая от души, от сердец людей. Она не просто конъюнктурна, не просто прописана где-то в программе и спущена людям на реализацию. Так думают люди в нашей стране, они так чувствуют, они с любовью относятся к этой стране, к этому народу", - пояснила Захарова.
"И вот так перечеркивать все… Я искренне надеюсь, что ни у кого подобных планов в руководстве Армении нет", - заключила она.