Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Հայաստանին նոր առաջարկներ է փոխանցել․ ԱԳ նախարար
Ադրբեջանական կողմը արձագանքել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ հայկական կողմի առաջարկներին և փոխանցել նոր առաջարկներ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում Կառավարության հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Մեր վերջին շփումներից հետո հայկական կողմը ադրբեջանական կողմին է փոխանցել հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղ հարաբերությունների հաստատման պայմանագրի հինգերորդ մեկնաբանությունները։ Մեր հերթն էր դա անելու և արել ենք։ Սեպտեմբերի 12-ին արդեն ստացել ենք ադրբեջանական կողմի նոր առաջարկները։
Գործընթաց կա, քննարկում կա։ Իհարկե, առերես բանակցություններ այս ընթացքում չեն եղել։ Դժբախտաբար պետք է ասեմ, որ կան էական հարցեր, որտեղ կողմերի դիրքորոշումները դեռևս բավականին հեռու են միմյանցից»,- ասաց Միրզոյանը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն օգոստոսի 25-ին տեղի ունեցած Կառավարության նիստի ժամանակ հայտնել էր, որ հայկական կողմը ադրբեջանական կողմին է փոխանցել  Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ  իր նոր առաջարկները։

Баку передал Еревану новые предложения относительно мирного договора: глава МИД Армении
Азербайджанская сторона ответила на предложения армянской стороны относительно мирного договора между Арменией и Азербайджаном и направила новые предложения. Как сообщает "Арменпресс", об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
"После наших последних контактов армянская сторона передала азербайджанской стороне пятый вариант договора о регулировании отношений и установлении мирных отношений. Была наша очередь представить свои предложения, и мы это сделали. 12 сентября мы уже получили новые предложения от азербайджанской стороны.
Есть процесс, есть обсуждение. Конечно, никаких очных переговоров в этот период не было. К сожалению, вынужден констатировать, что есть важные вопросы, по которым позиции сторон пока еще достаточно далеки друг от друга", - сказал Мирзоян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на состоявшемся 25 августа заседании правительства заявил, что армянская сторона передала азербайджанской стороне свои новые предложения относительно мирного договора между Арменией и Азербайджаном.