ԱԳ փոխնախարարը Մեքսիկայում ներկայացրել է ԼՂ-ում օրեցօր ահագնացող հումանիտար իրավիճակը
Մեքսիկայի արտաքին հարաբերությունների քարտուղարությունում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության և Մեքսիկական Միացյալ Նահանգների արտաքին գերատեսչությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների հերթական փուլը։
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ խորհրդակցությունները վարել են Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը և Մեքսիկայի արտաքին հարաբերությունների փոխքարտուղար Կարմեն Մոռենո Տոսկանոն։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-մեքսիկական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Կարևորվել է հայ-մեքսիկական պարբերական քաղաքական երկխոսությունը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, առևտրատնտեսական, միջխորհրդարանական, ակադեմիական կապերի զարգացումը: Ընդգծվել է երկկողմ հարաբերություններում տնտեսական, կրթամշակութային կապերի ներուժի և դրա աշխուժացման կարևորությունը։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրներին։
Պարույր Հովհաննիսյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում օրեցօր ահագնացող հումանիտար իրավիճակը, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, տարածաշրջանային զարգացումները։
Խորհրդակցությունների շրջանակներում տեղի է ունեցել «Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության դիվանագիտական դպրոցի և Մեքսիկական Միացյալ Նահանգների արտաքին գործերի նախարարության միջև ակադեմիական դիվանագիտական համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը՝ հանձինս ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի և ՄՄՆ ԱՀ փոխքարտուղար Կարմեն Մոռենո Տոսկանոյի։

Состоялся очередной раунд политических консультаций между МИД Армении и Мексики
В Секретариате иностранных дел Мексики состоялся очередной раунд политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами Республики Армения и Мексиканских Соединённых Штатов. Как передает ''Арменпресс'', об этом говорится в сообщении МИД РА.
Консультации провели заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян и заместитель министра иностранных дел Мексики Кармен Морено Тоскано.
Стороны обсудили широкий круг вопросов, связанных с развитием армяно-мексиканских отношений. Особо были отмечены существующий политический диалог между странами, расширение договорно-правового поля, развитие торгово-экономических, межпарламентских, академических связей. Был подчеркнут потенциал развития экономических, образовательных и культурных связей и их активизации в двусторонних отношениях.
Стороны коснулись и вопросов сотрудничества в рамках международных организаций, а также актуальных вопросов региональной и международной повестки.
Паруйр Ованнисян представил ежедневно ухудшающуюся гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений и региональные события.
В рамках консультаций был подписан Меморандум о взаимопонимании ''Об академическом дипломатическом сотрудничестве между Дипломатической школой Министерства иностранных дел Республики Армения и Министерством иностранных дел Соединенных Штатов Мексики''. Его подписали Паруйр Ованнисян и заместитель министра иностранных дел Мексики Кармен Морено Тоскано.