Հայաստան են ժամանել ԱՄՆ գեներալներ Գրեգորի Անդերսոնը և Պատրիկ Էլիսը՝ հետևելու «Արծիվ գործընկեր» զորավարժությանը
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը Երևանում  ողջունում է 10-րդ լեռնային դիվիզիայի հրամանատար գեներալ-մայոր Գրեգորի Անդերսոնին և ԱՄՆ ցամաքային ուժերի Եվրոպայի և Աֆրիկայի շտաբի պետի օպերատիվ գծով տեղակալ բրիգադային գեներալ Պատրիկ Էլիսին։ Այս մասին ասված է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության տարածած հայտարարության մեջ:
Հայտարարությունում նաև ասվում է. «Գեներալ-մայոր Անդերսոնը և բրիգադային գեներալ Էլիսը դեսպան Քվինի հետ միասին «Զառ» ուսումնական կենտրոնում դիտարկեցին «Արծիվ գործընկեր» զորավարժության ընթացքը։
«Արծիվ գործընկերը» խաղաղապահների համար նախատեսված զորավարժություն է, որն ընթանում է Հայաստանում ս․թ․ սեպտեմբերի 11-ից 20-ը։ Վարժանքին մասնակցում են մոտ 85 ամերիկացի և 175 հայ զինծառայողներ։
««Արծիվ գործընկեր» զորավարժությունը Հայաստանի հետ մեր երկարամյա   փոխգործակցության վկայությունն է, որի հիմքում անվտանգային և խաղաղապահ ոլորտներում համագործակցությունն է, որն առավելապես դրսևորվել է ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի (նախարարության) Նահանգային գործընկերության  ծրագրի շրջանակում Կանզասի ազգային գվարդիայի հետ Հայաստանի ձևավորած ամուր հարաբերությունների միջոցով», - նշեց դեսպան Քվինը։
«Հայաստանի հետ մենք բազմակողմ համագործակցային կապեր ունենք։ Միացյալ Նահանգները հետևողական աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանի զինված ուժերին, հատկապես կարողությունների զարգացման ասպարեզում այնպիսի կարևորագույն ուղղություններում, ինչպիսիք են զանգվածային բնաջնջման զենքերի չտարածումն ու խաղաղապահ գործունեությունը»,- ասաց գեներալ-մայոր Անդերսոնը։
Զորավարժությունը նաև նպատակ ունի բարձրացնել Հայաստանի 12-րդ խաղաղապահ բրիգադի  պատրաստվածությունը այս տարի ավելի ուշ նախատեսվող ՆԱՏՕ/ ԳհԽ «Օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի» պլանային գնահատման համար։

Американские генералы Грегори Андерсон и Патрик Эллис прибыли в Армению для наблюдения за военными учениями ''Орел-Партнер''
Заместитель начальника Штаба оперативного управления по европе и Африке бригадный генерал Патрик Эллис и командующий 10-й горнострелковой дивизией генерал-майор Грегори Андерсон вместе с послом США в Армении Кристиной Квин на полигоне Учебного центра ''Зар'' наблюдали, как проводятся армяно-американские учения ''Орел Партнер''. Как передает ''Арменпресс'' сообщение об этом распространило посольство США в Армении.
''Орел Партнер'' - учения миротворцев, которые проходят в Армении с 11 по 20 сентября. В учениях принимают участие около 85 американских и 175 армянских военнослужащих.
''Учения ''Орел Партнер'' являются свидетельством нашего многолетнего сотрудничества с Арменией, в основе которого лежит сотрудничество в сфере безопасности и миротворчества, которое в большей степени проявилось в крепких отношениях Армении с Национальной гвардией Канзаса в рамках Программы партнерства штата Департамента обороны США'' - отметила Кристина Квин, посол США в Армении.
''У нас с Арменией есть многосторонние сотруднические связи. США оказывают последовательную поддержку Вооруженным силам Армении, особенно в сфере наращивания потенциала в таких важных направлениях, как нераспространение оружия массового уничтожения и миротворческая деятельность'', - заявил генерал-майор Андерсон.
Учения также направлены на повышение готовности 12-й миротворческой бригады Армении к запланированной на конец этого года оценке ''Концепции оперативного потенциала'' НАТО.
Учения также направлены на повышение готовности 12-й миротворческой бригады Армении для плановой оценки ''концепции оперативного потенциала'' НАТО/ ПВМ, запланированной позже в этом году.