Արցախում ճանապարհները բաց չեն, խոսքը միայն մարդասիրական օգնությամբ երկու բեռնատարների անցման մասին է. Դավիթ Բաբայան (news.am)
Ճանապարհ բացելու մասին խոսելը սխալ է. Այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը՝ NEWS.am -ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով իբր Ակնա (Աղդամ) - Ստեփանակերտ ճանապարհի Բերձորի (Լաչինի) միջանցքի միաժամանակյա բացման մասին ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում հրապարակումները:
«Մենք տեսնում ենք, որ որոշակի շահարկումներ են սկսվել, թե «ճանապարհները բաց են», և երկու կողմից՝ և՛ ադրբեջանական, և՛ ներհայկական լրատվական տարածքում։ Ճանապարհները բաց չեն. պարզապես Լաչին-Բերձոր միջանցքում հսկայական մարդասիրական բեռներ են կուտակվել, Արցախի բնակչությունը բառիս բուն իմաստով սովամահ է լինում: Պետք էր ինչ-որ կերպ, գոնե մի փոքր կաթիլ օգնություն, ալյուր, առաջին հերթին, հասցնել Արցախ։ ԿԽՄԿ-ի մարդասիրական բեռները տեղակայվել են Բարդայում։ Մեքենան բեռնված է եղել շվեյցարական, իսպանական և ռուսական ապրանքներով՝ հիմնականում հիգիենայի պարագաներով և դեղամիջոցներով։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այս մեքենան անցկացնել Ակնայով (Աղդամ): Վարորդն ադրբեջանցի չէ, մեքենան ադրբեջանական չէ, համարանիշները ադրբեջանական չեն, ապրանքները՝ եւս, որպեսզի թույլ տան Գորիսից 20 տոննա ալյուր տեղափոխվի սովահար Արցախին: Սա մի կաթիլ է տառապանքի օվկիանոսում:
Հիմա Արցախից դուրս շատերը կարծիքներ են հայտնում՝ չիմանալով, թե ինչ է սովը, և ի սեր Աստծո, թող երբեք չիմանան։ Բայց հարցն այն է, որ մենք պետք է իրավիճակը գնահատենք այնպես, ինչպես կա իրականում։ Գորիսի ալյուրը հայկական է, այնտեղ ադրբեջանական ապրանք չի էլ կարող լինել։ Հիմա ասա, ի՞նչ անենք։ Ֆեյսբուքյան «ասպետներ», որոնք վիրտուալ կռիվ են տալիս, վիրտուալ ցույց տալիս իրենց հայրենասիրությունը: Մեր ժողովուրդը հպարտ է, ուստի մենք չենք ընդունում ադրբեջանական արտադրության ոչ մի ապրանք։ Մենք այս ժողովրդի մասն ենք, այլ կերպ չենք կարող։ Ժողովուրդն իրոք սովամահ է, փոքր երեխաներ,  ծերեր, հիվանդներ։ Երիտասարդ և միջին տարիքի մարդիկ կարող են ինչ-որ կերպ դիմանալ, բայց ի՞նչ անել երեխաների, ծերերի և հիվանդների հետ: Հայաստանից ալյուր չներկրե՞նք. Որպեսզի Facebook-ում ինչ-որ մեկն իրեն «հերոս» համարի՞: Ուստի մենք պետք է հասկանանք իրավիճակը և հասկանանք, որ նույնիսկ այս ծանր իրավիճակում մենք չենք խախտում մեր սկզբունքները, իդեալները, գաղափարները, ազգային հպարտությունը։
Բայց ճանապարհը բաց չէ՝ մի բեռնատարը Ակնայից գնաց Ասկերան, մյուսը՝ Գորիսից։ Ընդամենը այսքանը»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը։

Степанакерт: Дороги в Арцах не открыты, речь лишь о проезде двух грузовиков с гуманитарной помощью (news.am)
Говорить об открытии дороги неправильно. Об этом заявил советник президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) Давид Бабаян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армения – NEWS.am публикации в азербайджанских СМИ о якобы открытии дороги Акна (Агдам) – Степанакерт и Бердзорского (Лачинского) коридора.
"Мы видим, что начались определенные спекуляции о том, что "дороги открыты", причем с обеих сторон – как с азербайджанской, так и во внутриармянском медиапространстве. Дороги не открыты. Просто на Лачинском – Бердзорском коридоре скопилось огромное количество гуманитарных грузов. Население Арцаха голодает, в прямом смысле слова. Необходимо было хоть как-то, хоть маленькую каплю помощи, муки в первую очередь, ввезти в Арцах. В Барде стоял гуманитарный груз МККК. Машина была загружена швейцарскими, испанскими, российскими товарами, в основном предметы гигиены и лекарства. Была достигнута договоренность пропустить эту машину через Акна (Агдам) – водитель не азербайджанец, машина не азербайджанская, номера не азербайджанские, товары не азербайджанские. Чтобы позволили провезти из Гориса 20 тонн муки голодающему Арцаху. Это капля в океане страданий.
Сейчас многие находящиеся за пределами Арцаха высказывают мнения, не зная что такое голод – и ради Бога, пусть никогда не узнают. Но вопрос в том, что надо оценивать ситуацию такой, какая она есть на самом деле. Мука из Гориса армянская, да там и не может быть азербайджанских товаров. Теперь скажите – что делать нам? Фейсбуковские "рыцари", которые виртуально воюют, виртуально показывают свой патриотизм? Наш народ гордый, поэтому мы не принимаем никаких товаров азербайджанского производства. Мы часть этого народа, мы не можем поступать иначе. Народ действительно голодает, маленькие дети голодают, старики, больные. Молодые и люди среднего возраста могут как-то продержаться, но что делать с детьми, стариками, больными? Не завозить муку из Армении? Чтобы кто-то в фейсбуке считал себя "героем"? Поэтому надо понимать ситуацию, и понимать, что даже в этой тяжелейшей ситуации мы не нарушаем своих принципов, идеалов, идей, национальной гордости.
А дорога не открыта – один грузовик проехал из Акна в Аскеран, другой из Гориса. Вот, собственно, и все", - заявил Давид Бабаян.