Կանադան կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում
Կանադան լրջորեն անհանգստացած է Ադրբեջանի ռազմական միջամտության արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի ռազմական սրմամբ և վատթարացմամբ։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին ասված է Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջուլիի հայտարարության մեջ։
«Կանադան կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում՝ հետագա հումանիտար հետևանքներից խուսափելու համար։
«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը զերծ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության անվտանգությանն ու բարեկեցությանը վտանգ ներկայացնող ցանկացած գործողություններից և գործողություններից և բարի կամք դրսևորել՝ նպաստելու Լեռնային Ղարաբաղի մարդասիրական հասանելիության վերականգնմանը։ Ղարաբաղ՝ սննդամթերքի, դեղորայքի և այլ անհրաժեշտ պարագաների առաքման համար, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքով։
Կանադան աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային քաղաքական լուծմանը, ինչպես նաև կողմերի միջև շարունակական երկխոսությանը վստահության ամրապնդման միջոցների խթանման և հակամարտության կարգավորման գործում ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ինքնորոշման սկզբունքներին:
Կանադան կշարունակի աշխատել իր գործընկերների հետ՝ մեղմելու այս անհիմն ռազմական գործողության ազդեցությունը խաղաղ բնակիչների վրա, ովքեր արդեն տուժել են ամիսներ տևած անօրինական շրջափակման տակ, և գտնելու այս հակամարտության կայուն բանակցային լուծումը»:

Канада призывает к немедленному прекращению боевых действий в Нагорном Карабахе
Канада серьезно обеспокоена военной эскалацией и ухудшением гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе в результате военной интервенции Азербайджана. По сообщению NEWS.am об этом говорится в заявлении главы МИД Канады Мелани Жюли.
''Канада призывает к немедленному прекращению боевых действий в Нагорном Карабахе, чтобы избежать дальнейших гуманитарных последствий.
''Мы призываем правительство Азербайджана воздерживаться от любых действий и деятельности, которые представляют угрозу безопасности и благополучию гражданского населения Нагорного Карабаха, и проявить добрую волю в содействии восстановлению гуманитарного доступа в Нагорный Карабах для доставки продуктов питания, медикаментов и других предметов первой необходимости, в том числе по Лачинскому коридору.
Канада поддерживает политическое решение нагорно-карабахского конфликта путем переговоров, а также продолжение диалога между сторонами в целях содействия мерам укрепления доверия и продвигает принципы неприменения силы, территориальной целостности и самоопределения при разрешении конфликта.
Канада продолжит работать со своими партнерами, чтобы смягчить последствия этой неоправданной военной акции для гражданского населения, которое уже пострадало от многомесячной незаконной блокады, и найти устойчивое урегулирование этого конфликта путем переговоров''.