ԵՄ-ն ցույց է տալիս, որ իրենց վրա «հույս դնել չի կարելի». Նատալի Լուազոն՝ ԼՂ հարցով ԵԽ քննարկմանը
Մեր թուլությունն ու պասիվությունը մեզ դարձրել են այս ամենի հանցակից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ֆրանսիացի պատգամավոր Նատալի Լուազոն Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում ԼՂ-ի դեմ ադրբեջանական հարձակման թեմայով քննարկման ժամանակ։
Եվրոպական խորհրդարանի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի Անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ Նատալի Լուազոն «լիակատար ձախողում» է անվանել հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ միջնորդական ջանքերը։
«Մենք այդպես էլ երբեք ագրեսորին իր անունով չկոչեցինք․․․ Ադրբեջանը խաղաղություն չի ցանկանում։ Ցանկանում է հայ ժողովրդի լիակատար հպատակեցումը և ստորացումը», - ասաց Լուազոն՝ նշելով, որ Ադրբեջանը ռազմական գերակայության է հասել Թուրքիայի և Իսրայելի օգնությամբ, մինչ ԵՄ-ն անտեսել է այդ ամենը։
Իսկ Ադրբեջանի սանձազերծած հարձակումը և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին Հայաստան տեղահանելու ջանքերը Լուազոն անվանեց ոչ այլ ինչ, եթե ոչ էթնիկ զտում։
«ԵՄ-ն անընդունակ է եղել կանխել հարձակումը, որի իրագործումը կանխատեսելի էր: Մեր թուլությունն ու պասիվությունը մեզ դարձրել են այս ամենի հանցակից․․․ Եվրոպական դիվանագիտությունը հետևողականորեն անտեսել է նախազգուշական նշանները», - նշեց նա՝ հավելելով, որ ԵՄ-ի պասիվությունն Ադրբեջանի համար «կանաչ լույս» է հանդիսացել։

ЕС показывает, что на него ''нельзя положиться'': Луазо
Наша слабость и пассивность сделали нас соучастниками всего этого. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе обсуждения нападения Азербайджана на Нагорный Карабах на заседании Комитета Европарламента по внешним связям заявила французский депутат Натали Луазо.
Луазо назвала посреднические усилия в направлении урегулирования конфликта ''полным провалом''.
''Мы никогда не называли агрессора по имени... Азербайджан не хочет мира. Он хочет полного подчинения и унижения армянского народа'', - сказала Луазо, отметив, что Азербайджан добился военного превосходства с помощью Турции и Израиля, в то время как ЕС все это проигнорировал.
Что касается развязанного Азербайджаном нападения и попыток депортировать жителей Нагорного Карабаха в Армению, Луазо назвала это не чем иным, как этнической чисткой.
''ЕС не смог предотвратить атаку, реализация которой была предсказуема. Наша слабость и пассивность сделали нас соучастниками всего этого... Европейская дипломатия последовательно игнорировала предупреждающие сигналы'', - отметила она, добавив, что пассивность ЕС стала ''зеленым светом'' для Азербайджана.