Տեսեք, թե ինչի բերեց Ղարաբաղում Փարիզի միջնորդությունը. Զախարովա
Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ բազմաթիվ ակնկալիքներ կապված էին Ֆրանսիայի և անձամբ նախագահ Էմանուել Մակրոնի միջնորդության հետ, հիշեցրել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան RT France-ի թղթակից Իգոր Կուրաշենկոյին տված հարցազրույցում, հայտնում է NEWS.am-ը.
«Տեսեք, թե դա ինչի է հանգեցրեց։ Փարիզը փորձեց իր վրա վերցնել այս միջնորդական օրակարգը և ասել, որ Ֆրանսիան ավելի լավ կկարողանա միջնորդել, քան որևէ մեկը, հատկապես Ռուսաստանը: Մինչ Ռուսաստանը կատարում էր միջնորդի իր գործառույթները, իսկապես լավ, հիմնարար հիմքեր կային կարգավորման խաղաղ ճանապարհով շարժվելու համար... Հենց որ արևմտյան գաղափարախոսությունը սկսեց սեպ խրվել իրավիճակի մեջ, ամեն ինչ փոխվեց»,- նշել է դիվանագետը։
Զախարովայի խոսքով՝ դա կարող է դաս ծառայել բոլորի համար, ովքեր դեպից Արևմուտք են թեքվելու՝ դրա միջնորդության համար. «Ի վերջո, Փարիզն այս անգամ նույնիսկ հարկ չհամարեց որևէ բառ գտնել՝ իրեն ինչ-որ կերպ բացատրելու համար։ Չէ՞ որ Փարիզը գոնե վերջին մեկ տարում անընդհատ ասում է, որ գլխավոր միջնորդն է, թեկուզ պաշտոնական Երեւանի տեսանկյունից»,- ընդգծեց ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

Посмотрите, к чему привело посредничество Парижа в Карабахе: Захарова
Многие ожидания вокруг Нагорного Карабаха были связаны с посредничеством Франции и лично президентом Эммануэлем Макроном, напомнила представитель МИД России Мария Захарова в интервью корреспонденту RT France Игорю Курашенко, передает NEWS.am.
''Посмотрите, к чему это привело. Париж пытался перехватить эту повестку с посредничеством и рассказать, что посредничать у Франции получится лучше, нежели у кого бы то ни было, тем более у России. Пока Россия выполняла свои функции посредника, там были действительно хорошие, фундаментальные основания для продвижения по мирному пути урегулирования…Как только западная идеология начала вклиниваться в ситуацию, всё изменилось'', - отметила дипломат.
По мнению Захаровой, это может послужить уроком для всех, кто будет склоняться к Западу в его посредничестве. ''Ведь Париж и на этот раз не счёл нужным даже подобрать какие-то слова для того, чтобы как-то объясниться. Ведь последний как минимум год Париж постоянно говорил, что является главным посредником, по крайней мере, с точки зрения официального Еревана'', — подчеркнула представитель МИД.