Պեսկովը հայտնել է Ղարաբաղում կարգավորման պայմանների մասին
Ղարաբաղում իրավիճակի կարգավորման գլխավորը պայմանը խաղաղապահ ներուժ չունեցող երրորդ կողմերի՝ Կովկասում իրենց ներկայությունը հաստատելու փորձերից խուսափելն է: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիի հաղորդմամբ՝ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Գլխավորն առանց միջնորդական ներուժ ունենալու Կովկասում իրենց ներկայությունը հաստատելու երրորդ կողմերի սին փորձերից խուսափելն է»,-ընդգծել է Պեսկովը։
Նրա խոսքով, դա դժվար թե օգնի իրավիճակի կարգավորմանը, սակայն, «եթե ինչ-որ մեկը կարող է օգնել նվազեցնել լարվածության մակարդակը, օգնել Ղարաբաղի հայ բնակչությանը ինտեգրել նոր իրականությանը, ապա այն կարելի է միայն ողջունել»։

Песков назвал условие урегулирования в Карабахе
Главное в урегулировании ситуации в Карабахе - избежать попыток третьих сторон, не имеющих миротворческого потенциала, зафиксировать свое присутствие на Кавказе, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
"Главное - избежать попыток третьих сторон впустую, без имеющегося потенциала посредничества зафиксировать свое присутствие на Кавказе", - подчеркнул Песков.
По его словам, это вряд ли поможет ситуации, однако "если кто-то может помочь снизить уровень напряженности, помочь интеграции армянского населения Карабаха в новую реальность, это можно только приветствовать". Но для этого нужно согласие всех сторон, добавил Песков.