ԱՄՆ-ը կարևոր է համարում Փաշինյանի և Ալիևի հանդիպումը
Միացյալ Նահանգները կարծում է, որ կարևոր է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հասնեն կայուն խաղաղության համաձայնագրի: Այս մասին հայտարարել է Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մեթյու Միլլերը։
«Սա այն է, որը մենք արդեն որոշ ժամանակ առաջ ենք մղում: Մենք հրապարակայնորեն ասել ենք, որ դա հնարավոր է, եթե երկու կողմերն էլ պատրաստ լինեն գնալ բարդ փոխզիջումների։ Ակնհայտ է, որ մենք նման բան չենք տեսել վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում։ Նշում եմ, որ նախագահ Ալիևն ու վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեցին, որ պատրաստվում են հանդիպել հաջորդ շաբաթ։ Մենք կարծում ենք, որ կարևոր է, որ նրանք հանդիպեն և ի վերջո կամրջեն երկու երկրների միջև առկա անջրպետը»,- ասաց նա:
Միլլերի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն անհանգստացած է ստեղծված իրավիճակով։ «Ես կասեմ, որ այն առումով, ինչ մենք կարևոր ենք համարում, դա առաջին հերթին հրադադարի պահպանումն է, որն այժմ գոյություն ունի, հետագա ռազմական գործողությունների բացակայությունը. երկրորդ՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հումանիտար կարիքների բավարարումը, և երրորդ՝ Ադրբեջանն ու Հայաստանը պետք է հասնեն կայուն խաղաղության համաձայնագրի»։
«Ինչ վերաբերում է տեղում տիրող հումանիտար իրավիճակին, ապա Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչությունը պետք է կարողանա ապրել իր տներում խաղաղ և արժանապատիվ, և հարգվեն նրանց իրավունքները և անվտանգությունը, եթե նրանք դա ցանկանում են: Նրանք, որոնք ցանկանում են հեռանալ և վերադառնալ, պետք է ապահով անցում ստանան չեզոք, անկախ երրորդ կողմի հսկողության ներքո: Իսկ Ադրբեջանը պատասխանատվություն է կրում խաղաղ բնակիչներին պաշտպանելու և ապահովելու համար, որ բոլորի նկատմամբ մարդկայնորեն վերաբերվեն, ներառյալ նրանց, ում զինյալներ են համարում»,- ասել է նա:

США считают важной встречу Пашиняна и Алиева
США считают важным то, чтобы Армения и Азербайджан достигли прочного мирного соглашения. Об этом заявил официальный представитель Госдепа Мэтью Миллер.
''Это то, что мы продвигали в течение некоторого времени. Мы публично заявляли, что это достижимо, если обе стороны готовы пойти на трудные компромиссы. Очевидно, что за последние несколько месяцев мы не видели подобного. Отмечу, что президент Алиев и премьер-министр Пашинян объявили, что собираются встретиться на следующей неделе. Мы считаем важным, чтобы они встретились и, в конечном итоге, преодолели разрыв между двумя странами'', - заявил он.
По его словам, США обеспокоены ситуацией. ''Я скажу, что с точки зрения того, что мы считаем важным, это, во-первых, сохранение существующего сейчас режима прекращения огня, отсутствие дальнейших военных действий; во-вторых, удовлетворение гуманитарных потребностей народа Нагорного Карабаха; и в-третьих - Азербайджан и Армения должны достичь прочного мирного соглашения''.
''Что касается гуманитарной ситуации на местах, то население этнических армян в Нагорном Карабахе должно иметь возможность жить в своих домах в мире и достоинстве, с уважением к своим правам и безопасности, если они того пожелают. Тем, кто хочет уехать и вернуться, должен быть предоставлен безопасный проход под наблюдением нейтральной, независимой третьей стороны. И Азербайджан несет ответственность за защиту гражданского населения и обеспечение гуманного обращения со всеми, включая тех, кого он считает боевиками'', - заявил он.