Արցախից Հայաստան մուտք է գործել բռնի տեղահանված 19 հազար անձ
Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան մուտք է գործել բռնի տեղահանված 19 հազար անձ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 26-ին հումանիտար կենտրոնում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը։
«19 հազար մարդ է հատել Կոռնիձորի անցակետը։ Ինչպես նշեցի, 19 հազարից 2500-ը արդեն գտնվում է իրենց տեղակայման վայրերում, այն մարդիկ, ովքեր դիմել են կառավարությանը աջակցություն ստանալու համար։ Այս պահին Գորիսում գտնվում են 1200 մարդ, ովքեր դեռևս գտնվում են տեղավորման գործընթացում, դա հասկանալի պատճառներով որոշակի ժամանակ է պահանջում։ Մնացած մարդիկ ասել են, որ ունեն իրենց համապատասխան բնակության վայրերը։ Նրանք ասել են, որ մեր աջակցության կարիքը չունեն։ Հասկանալով, որ դա մարդկանց կամքն է և ընդառաջ գնալով այդ հանգամանքին, համաձայնել ենք, որ նրանք գնան այն հասցեներով, որտեղ իրենք նախապես որոշել են»,- նշեց Խաչատրյանը։

19 тысяч вынужденных переселенцев прибыли в Армению из Нагорного Карабаха. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе состоявшейся 26 сентября пресс-конференции сказал вице-премьер Тигран Хачатрян.
"КПП Корнидзора пересекли 19 тысяч человек. Как я уже сказал, из 19 тысяч уже находятся в местах дислокации 2500 человек, обратившихся к правительству за поддержкой. На данный момент в Горисе проживает 1200 человек, которые все еще находятся в процессе заселения, это, понятно, требует некоторого времени.
Остальные люди сказали, что у них есть соответствующие места жительства. Они сказали, что им не нужна наша поддержка. Понимая, что такова воля людей и учитывая это обстоятельство, мы договорились, что они должны поехать по тем адресам, по которым они заранее решили", - отметил Хачатрян.