ՀՀ-ն Ադրբեջանի կողմից Ռուբեն Վարդանյանի գերեվարման հարցով դիմել է ՄԻԵԴ
ՀՀ կառավարությունը դիմել է ՄԻԵԴ՝ Լաչինի միջանցքի Հաքարիի ապօրինի անցակետում Ադրբեջանի կողմից Արցախի նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի գերեվարման հարցով։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնել է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի մամուլի խոսնակ Հասմիկ Սամվելյանը։
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմը պահանջել է տեղեկություններ տրամադրել նրա կարգավիճակի, պահման պայմանների և նրա առողջական վիճակի մասին։
Ավելի վաղ Ռուբեն Վարդանյանի կինը՝ Վերոնիկա Զոնաբենդը, հայտնել է, որ ադրբեջանական կողմը Լաչինի միջանցքի վրա տեղակայված Հաքարիի ապօրինի անցակետում ձերբակալել է իր ամուսնուն։

Правительство Армении обратилось в ЕСПЧ по вопросу задержания Рубена Варданяна Азербайджаном
Правительство Армении обратилось в ЕСПЧ по поводу задержания Азербайджаном бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна на КПП моста Хакари в Лачинском коридоре. Об этом ''Арменпресс'' сообщила пресс-секретарь представителя РА по международным и правовым вопросам Асмик Самвелян.
Армянская сторона потребовала предоставить информацию о его положении, условиях содержания и состоянии здоровья.
Ранее супруга Рубена Варданяна Вероника Зонабенд сообщила, что азербайджанская сторона задержала ее мужа на незаконном КПП Хакари, расположенном в Лачинском коридоре.