Արարատ Միրզոյանը Կանադայի ԱԳ նախարարի հետ զրույցում ընդգծել է, որ Ադրբեջանը ԼՂ-ում իրականացնում է էթնիկ զտումների քաղաքականություն, որը պետք է արժանանա միջազգային հստակ գնահատականի
Սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կանադայի ԱԳ նախարար Մելանի Ժոլիի հետ, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի` ավելի քան 9-ամսյա արգելափակմանը հաջորդած՝ սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքները: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում իրականացնում է իր կողմից ծրագրված էթնիկ զտումների քաղաքականությունը, որը, ուժի կիրառման քաղաքականության հետ մեկտեղ պետք է արժանանա միջազգային հստակ գնահատականի:

Политика Баку по этнической чистке должна получить четкую международную оценку: глава МИД Армении канадскому коллегe
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 27 сентября  провел телефонный разговор с министром иностранных дел Канады Мелани Жоли.
Как сообщили в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, были обсуждены вопросы региональной безопасности и стабильности.
Министр иностранных дел Армении представил последствия агрессии, развязанной Азербайджаном против народа Нагорного Карабаха 19 сентября после блокирования Лачинского коридора на протяжении более 9 месяцев.
Министр Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан реализует запланированную политику этнической чистки в Нагорном Карабахе, которая наряду с политикой применения силы должна получить четкую международную оценку.