ԱՄՆ-ը մեկնաբանել է Ադրբեջանի կողմից Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալությունը
ԱՄՆ պետքարտուղարն ուղիղ բանակցություններ է վարել Ադրբեջանի նախագահի, Հայաստանի վարչապետի հետ, մեր մի շարք պաշտոնյաներ այցելել են տարածաշրջան ոչ միայն վերջին շաբաթվա կամ 10 օրվա ընթացքում, երբ սկսվել են ռազմական գործողությունները, այլ նաև մի քանի ամիս առաջ։ Այս մասին այսօր կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի քարտուղար Մեթյու Միլլերը, փոխանցում է News.am-ը։
«Մենք ամեն ինչ արել ենք դիվանագիտական ​​լուծում գտնելու համար, բայց վերջիվերջո չպետք է մոռանալ, որ այստեղ կան երկու կողմեր, որոնք ուղղակի տարաձայնություններ ունեն։ Մենք կարող ենք ամեն ինչ անել նրանց մերձեցնելու համար, բայց, ի վերջո, նրանք պետք է համաձայնեն խոսել միմյանց հետ և ի վերջո գան ինչ-որ կարգավորման: Դա այն է, ինչ մենք պատրաստվում ենք անել, շարունակել խաղալ մեր դերը այս գործընթացին աջակցելու գործում»,- ասաց նա։
Պետքարտուղարության մամուլի քարտուղարը պատասխանել է Արցախում կատարվող իրադարձություններում  Ռուսաստանի դերի մասին  հարցին։
Նրա կարծիքով, Ռուսաստանը վերջին շաբաթվա ընթացքում ոչ մի արդյունավետ դեր չի խաղացել Լեռնային Ղարաբաղում։
«Եղել են դեպքեր, երբ մենք տեսել ենք, որ նրանք նպաստում են բանակցություններին, և մենք ողջունել ենք դա, բայց, իհարկե, անցյալ շաբաթ նրանց դերն այդ իրավիճակում արդյունավետ չի եղել», - ասել է Միլլերը:
Միլլերը պատասխանել է նաև Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքն անցնելուց հետո Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալության մասին հարցին։
«Մենք գիտենք ձերբակալության մասին։ Մենք ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին. Այսօր այլ մեկնաբանություն չունեմ»,- ասել է նա։

США прокомментировали арест Азербайджаном Рубена Варданяна
Госсекретарь США провел прямые переговоры с президентом Азербайджана, премьер-министром Армении, ряд наших официальных лиц посетили регион не только в течение последней недели или 10 дней, когда начались военные действия, но и несколько месяцев назад. Об этом заявил сегодня на брифинге пресс-секретарь Госдепа США Мэтью Миллер, передает News.am
''Мы сделали все возможное, чтобы найти дипломатическое решение, но, в конце концов, мы не должны забывать, что здесь есть две стороны, у которых просто есть разногласия. Мы можем сделать все возможное, чтобы сблизить их, но в конечном итоге им придется согласиться поговорить друг с другом и в конечном итоге прийти к какому-то урегулированию. Именно это мы и собираемся делать, продолжать играть свою роль в поддержке этого процесса'', - отметил он.
Госсекретарь США также ответил на вопрос о роли России в происходящем в Арцахе.
По его мнению, Россия не сыграла какой-либо эффективной роли в Нагорном Карабахе в течение прошедшей недели.
''Были времена, когда мы видели, как они вносят свой вклад в переговоры, и мы это приветствовали, но, конечно, на прошлой неделе их роль в этой ситуации не была эффективной'', — сказал он.
Миллер также ответил на вопрос об аресте Азербайджаном бывшего госминистра Арцаха  Рубена Варданяна после пересечения Лачинского коридора.
''Мы знаем об аресте. Мы внимательно следим за ситуацией. Других комментариев у меня сегодня нет'', - сказал он.