ԱՄՆ-ն առաջիկա օրերին գործընկերների հետ կհամակարգի Ղարաբաղում մոնիթորինգի առաքելությունը․ Միլլեր
ԱՄՆ ներկայացուցիչներն այսօր Ադրբեջանում են, որտեղ նրանք ընդգծել են մի շարք պահեր, որոնց մասին նախօրեին շեշտել է պետքարտուղարը նախագահ Ալիևի հետ զրույցում, այսօր ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը, փոխանցում է News.am-ը։
«Եվ ես կրկնեցի դրանք, այն է՝ առաջին՝ մենք ուզում ենք, որպեսզի հրադադարը պահպանվի, 2-րդ՝ մենք ուզում ենք, որ մարդասիրական կարիքները բավարարվեն։ Սա նշանակում է բաց պահել Լաչինի միջանցքը մարդասիրական մատակարարումների համար, և դա նշանակում է, որ միջազգային դիտորդական առաքելությունը պետք է ապահովի մարդասիրական կարիքների բավարարումը։ Եվ ես կասեմ, որ մենք ողջունեցինք Ադրբեջանի կառավարության մեկնաբանությունները՝ իմ այս ամբիոնին մոտենալուց քիչ առաջ, որ նրանք կողջունեն միջազգային դիտորդական առաքելությունը, որի մասին պետքարտուղարը պնդեց նախագահի հետ իր զրույցում, և մենք ուրախ ենք տեսնել,  որ նա համաձայնել է դրան։ Եվ մենք կաշխատենք դաշնակիցների և գործընկերների հետ, առաջիկա օրերը ցույց կտան, թե ինչպիսի տեսք կունենա այս առաքելությունը»,- ասել է Միլլերը:
Միևնույն ժամանակ, ըստ ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի քարտուղարի, Վաշինգտոնը, ի վերջո, ցանկանում է տեսնել «վերադարձ դեպի բանակցային սեղան, որտեղ նրանք (կողմերը) կարող են հասնել արժանապատիվ, տեւական խաղաղության»։

США в ближайшие дни согласуют с партнерами вопросы по мониторинговой миссии в Карабахе: Миллер
Представители США находятся сегодня в Азербайджане, где они подчеркнули ряд вещей, те же самые вещи, которые госсекретарь подчеркнул вчера в своем разговоре с президентом Алиевым, заявил сегодня на брифинге пресс-секретарь Госдепа США Мэтью Миллер, передает News.am
''И я их повторил, а именно: номер 1 - мы хотим сохранения прекращения огня, номер 2 -мы хотим, чтобы были удовлетворены гуманитарные потребности. Это означает сохранение Лачинского коридора открытым для поступления гуманитарных грузов, и это означает, что международная мониторинговая миссия должна обеспечить удовлетворение гуманитарных потребностей. И я скажу, что мы действительно приветствовали комментарии правительства Азербайджана незадолго до того, как я поднялся на эту трибуну, о том, что они приветствовали бы такую международную мониторинговую миссию, на которой госсекретарь настаивал в беседе с президентом, и мы рады видеть, что он согласился на это. И мы будем работать с союзниками и партнерами ближайшие дни покажут, как именно будет выглядеть эта миссия'', - сказал Миллер.
При этом по словам пресс-секретаря Госдепа США, Вашингтон в конечном счете хочет видеть  ''возвращение за стол переговоров, где они (стороны) смогут достичь достойного прочного мира''.