Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալությունը խոշտանգումների և մահապատժի բարձր ռիսկ է պարունակում. Լեմկինի ինստիտուտ
Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը մտահոգված է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալությամբ, փոխանցում է NEWS.am-ը:
«Արցախի ինքնորոշման իրավունքի եռանդուն պաշտպան Վարդանյանին ատում են հատկապես Ադրբեջանում։ Նրա կալանավորումը խոշտանգումների և արտադատական ​​մահապատժի կամ ցուցադրական դատավարության շատ բարձր ռիսկ է պարունակում: Նրան և Արցախի կառավարության և ինքնապաշտպանության բանակի ներկայիս և նախկին անդամներին անվանել են «անջատողական» և «ահաբեկիչ», կատեգորիաներ, որոնք պետություններն օգտագործում են ապօրինի ձերբակալություններն ու սպանությունները արդարացնելու համար։
Վարդանյանի կյանքի և անվտանգության վերաբերյալ մտահոգությունները հատկապես արդարացված են՝ հաշվի առնելով այն վերաբերմունքը, որը հայ ռազմագերիները կրում են ադրբեջանական գերության մեջ 2020 թվականից ի վեր։ Նրանց խոշտանգել են, նվաստացրել, սպանել և ենթարկել ցուցադրական դատավարությունների։ Այս ամենը լավ փաստագրված է:
Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն, ինչպես նաև աշխարհի մյուս առաջնորդները պետք է պահանջեն Վարդանյանի անվտանգ ելքը Ադրբեջանից և պետք է ապահովեն, որ Արցախի կառավարության մյուս անդամներին, ինչպես նաև Արցախի պաշտպանության բանակի անդամներին թույլ տան լքել երկիրը։ Մենք աշխարհին հիշեցնում ենք, որ վերնախավի անդամների կալանավորումը, սպանությունը և անհետացումը սովորական ցեղասպանության ակտ է»:

Арест Рубена Варданяна представляет собой очень высокий риск пыток и внесудебной казни: Институт Лемкина
Институт Лемкина по предотвращению геноцидов обеспокоен арестом бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна азербайджанскими властями, сообщает NEWS.am.
''Варданян, ярый защитник права Арцаха на самоопределение, особенно ненавидим в Азербайджане. Его задержание представляет собой очень высокий риск пыток и внесудебной казни или показательного суда. Его и других нынешних и бывших членов правительства Арцаха и армии самообороны заклеймили как ''сепаратистов'' и ''террористов'' — категории, которые государства используют для оправдания незаконных задержаний и убийств.
Беспокойство за жизнь и безопасность Варданяна особенно оправдано, учитывая обращение, которому армянские военнопленные подвергались в азербайджанском плену с 2020 года. Их пытали, унижали, убивали, подвергали показательным судам.  Все это хорошо документировано.
Россия и США, а также все другие мировые лидеры должны потребовать безопасного выезда Варданяна из Азербайджана и должны обеспечить, чтобы другим членам правительства Арцаха, а также членам Армии обороны Арцаха было разрешено покинуть страну. Мы напоминаем миру, что задержание, убийство и исчезновение представителей элиты является обычным актом геноцида''.