ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հեռախոսազրույցը ՄԹ Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիի հետ
Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիի հետ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված ռազմական հարձակման հետևանքներին՝ քաղաքացիական բնակավայրերի և անձանց թիրախավորմամբ, հանգեցնելով ԼՂ բնակչության զանգվածային բռնի տեղահանման:
Նախարար Միրզոյանն կարևորել է միջազգային գործընկերների և կառույցների հստակ գնահատականն ու գործուն մեխանիզմների միջոցով ուժի կիրառման հետագա դեպքերի բացառման հրամայականը: ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակել է ուժի կիրառման գործելակերպը՝ չնայած հակառակի վերաբերյալ վերջին ամիսներին հնչած հավաստիացումներին:
ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է տարածաշրջանն ապակայունացնելու փորձերի, ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ նկրտումների զսպման հրամայականը՝ այս համատեքստում ընդգծելով ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի մանդատը:

Мирзоян и Докерти обсудили ситуацию в Нагорном Карабахе
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 28 сентября провел телефонный разговор с государственным министром Великобритании по вопросам Европы Лео Докерти.
Как сообщили в пресс-службе МИД республики, в ходе разговоры Мирзоян обратил внимание собеседника на последствия развязанного Азербайджаном 19 сентября военного нападения на народ Нагорного Карабаха, направленного против мирных населенных пунктов и людей, что привело к массовому насильственному переселению населения Нагорного Карабаха. Он упомянул о важности четкой оценки международных партнеров и структур и императива исключения дальнейших случаев применения силы посредством эффективных механизмов. Глава внешнеполитического ведомства РА подчеркнул, что Азербайджан продолжает практику применения силы, несмотря на озвученные в последние месяцы заверения об обратном.
Мирзоян упомянул и о необходимости пресечения попыток дестабилизации региона, территориальной целостности и суверенитета РА, подчеркнув в этом контексте важность мандата Совета безопасности ООН.