ԱՄՆ-ն շարունակում է օգնել Ալիևի ցեղասպան ռեժիմին. Լեմկինի ինստիտուտ
ԱՄՆ-ը շարունակում է օգնել Ալիևի ցեղասպան ռեժիմին: NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին ասվում է Լեմկինի ցեղասպանությունների կանխարգելման ինստիտուտի հաղորդագրությունում X միկրոբլոգում։
«Ցույց տալով, որ դասեր չի քաղել Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ներկայումս իրականացվող ցեղասպանությունից՝ Միացյալ Նահանգները շարունակում է օգնել հանցագործին իր անխոհեմ «կեղծ հավասարակշռությամբ» (երկկողմանի) և իր զառանցական համոզմունքով, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ցեղասպան ռեժիմը կարող է բարեխղճորեն բանակցել: Ցեղասպանությունը «պարզապես տարաձայնություններ ունենալու» խնդիր չէ։
Ավելին, ենթադրել, որ ԱՄՆ-ն որևէ դեր չի խաղացել Ալիևին անպատիժ ցեղասպանություն իրականացնելու հարցում, լավագույն դեպքում կեղծ է: Լեմկինի ինստիտուտը նախազգուշացնում է համաշխարհային առաջնորդներին, որ նրանց վարքագիծը խոցելի է դարձնում ոչ միայն ցեղասպանությանը մեղսակցության մեղադրանքների, այլև հանցագործությանն օժանդակելու մեղադրանքների նկատմամբ:

США продолжают помогает геноцидному режиму Алиева: Институт Лемкина
США продолжают помогает геноцидному режиму Алиева. По сообщению NEWS.am об этом говорится в сообщении Института Лемкина по предотвращению геноцидов в микроблоге X.
''Демонстрируя, что они не извлекли урока из геноцида, который в настоящее время совершается Азербайджаном против армян Арцаха/Нагорного Карабаха, Соединенные Штаты продолжают помогать преступнику своим безрассудным ''ложным балансом'' (bothsidesism) и своей бредовой верой в то, что геноцидный режим президента Азербайджана Ильхам Алиев может вести добросовестные переговоры. Геноцид – это не вопрос ''просто [наличия] различий''.
Более того, предполагать, что США не сыграли никакой роли в том, чтобы позволить Алиеву безнаказанно совершить геноцид, в лучшем случае лживо. Институт Лемкина  предупреждает мировых лидеров, что их поведение делает их уязвимыми не только для обвинений в соучастии в геноциде, но и для обвинений в пособничестве и подстрекательстве к этому преступлению'', - отмечается в сообщении.