ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 29-ին Դուբլինում հանդիպել է Հունաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Իոաննիս Պլակիոտակիսին: Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունները` համապատկերում առանձնացնելով Հայաստանին և ԼՂ հայերին առնչվող մանրամասներ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ լրատվական բաժնից:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այս պահին Բաքուն իրականացնում է հայաթափման քաղաքականություն, ինչի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան են տարհանվում հազարավոր մարդիկ: Նա շեշտել է, որ Հայաստանի կառավարությունն առայժմ սեփական ուժերով կարողանում է բավարարել փախստականների կարիքները, գուցե շուտով հարկավոր լինի նաև բարեկամ պետությունների օժանդակությունը: Նա նշել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումը մնում է նույնը. խաղաղ հարաբերությունների հաստատում, որոնք հիմնված են ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա:
Իոաննիս Պլակիոտակիսը նշել է, որ Հունաստանը հանձնառու է միջազգային իրավունքի կիրարկմանը և առաջիններից է բարձրաձայնել Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի մասին` դատապարտելով Ադրբեջանի ագրեսիան ու պահանջելով միջանցքի շուտափույթ բացումը: Նա հավելել է, որ ամբողջությամբ աջակցում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը:
Զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների միջև հաստատված ամուր և բարեկամական հարաբերությունները: Մտքեր են փոխանակվել միջազգային խորհրդարանական տարբեր կազմակերպություններում օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչների արդյունավետ համագործակցության կարևորության, բարձրաստիճան փոխայցեր իրականացնելու անհրաժեշտության շուրջ: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը խոսել է Հունաստանի խորհրդարանի նախագահ Կոնստանտինոս Տասուլասի պաշտոնական այցով Հայաստան այցելելու մասին: Ընդգծվել է Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձևաչափը` երկուստեք արձանագրելով համագործակցության արդյունքում երեք երկրների կենսական շահերի առաջմղումը:

29 сентября Председатель НС А.Симонян встретился в Дублине с вице-спикером парламента Греции Иоаннисом Плакиотакисом. На встрече обсуждены происходящие в регионе события, освещены касающиеся Армении и армян Нагорного Карабаха подробности. Об этом передает Парламент Армении.
Спикер НС отметил, что на данный момент в Баку реализуется политика деарменизации, в результате которой тысячи людей эвакуируются из Нагорного Карабаха в Армению. Он подчеркнул, что правительство РА способно удовлетворить нужды беженцев собственными силами, но, возможно, в ближайшее время понадобится также помощь дружественных стран. А.Симонян отметил, что позиция Армении остается прежней: установление мирных отношений, основанных на взаимном признании суверенитета и территориальной целостности.
Иоаннис Плакиотакис выделил, что Греция привержена соблюдению международного права и была одной из первых высказавшихся о кризисе Лачинского коридора, осудив агрессию Азербайджана и потребовав скорейшего открытия дороги . Он добавил, что целиком поддерживает территориальную целостность РА.
Собеседники особо отметили прочные и дружественные отношения между двумя странами. Состоялся обмен мнениями о важности эффективного сотрудничества представителей законодательных органов в различных международных парламентских организациях, необходимости взаимных визитов на высоком уровне, Председатель НС в этом контексте коснулся официального визита спикера греческого парламента Константиноса Тасуласа в РА. Подчеркнут трехсторонний формат Армения-Греция-Кипр, в котором обоюдно отмечено продвижение жизненно важных интересов трех стран в итоге сотрудничества.