Հայաստանը դիմել է ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարան՝ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու պահանջով
Հայաստանը դիմել է ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարան՝ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու պահանջով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Արդարադատության միջազգային դատարանի մամուլի ծառայությունը։
«Հայաստանի Հանրապետությունը, վկայակոչելով կանոնադրության 41-րդ հոդվածը և Դատարանի կանոնակարգի 73-րդ հոդվածը, երեկ հարցում է ուղարկել դատարան ՝ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայում ամրագրված իրավունքների պահպանման և պաշտպանության համար» ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու մասին:
Հայաստանը խնդրում է դատարանին կիրառել հետևյալ ժամանակավոր միջոցները և հաստատել Ադրբեջանի պարտավորությունները՝ համաձայն այդ գործով կայացրած վճիռների, մասնավորապես ՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի և 2023 թվականի փետրվարի 22-ի:
1) Ադրբեջանը պետք է ձեռնպահ մնա ցանկացած միջոց ձեռնարկելուց, որը կարող է հանգեցնել Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի նկատմամբ իր պարտավորությունների խախտմանը։
2) Ադրբեջանը պետք է ձեռնպահ մնա ցանկացած գործողությունից, որն ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղից մնացած էթնիկ հայերին դուրս մղելուն կամ նրանց համար հետեւանքներ ունենալուն, կամ խոչընդոտում է վերջին ռազմական հարձակման ժամանակ տեղահանված անձանց, այդ թվում ՝ Հայաստան կամ երրորդ պետություններ փախչողներին անվտանգ և արագ վերադարձին իրենց տները, միաժամանակ թույլ տալով նրանց, ովքեր ցանկանում են լքել Լեռնային Ղարաբաղը, դա անել անարգել;
3) Ադրբեջանը պետք է 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին իր զինված հարձակման հետևանքով օկուպացված Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր քաղաքացիական հաստատություններից դուրս բերի ողջ ռազմական և իրավապահ անձնակազմը;
4) Ադրբեջանը պետք է աջակցի Միավորված ազգերի կազմակերպության և նրա մասնագիտացված հաստատությունների հասանելիությանը Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի նկատմամբ և զերծ մնա որևէ խոչընդոտ ստեղծելուց և որևէ կերպ չմիջամտի նրանց գործունեությանը;
5) Ադրբեջանը պետք է աջակցի Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ՝ Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու հասանելիությունը և զերծ մնա որևէ խոչընդոտ ստեղծելուց, ինչպես նաև համագործակցի Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ ՝ վերջին հակամարտության այլ հետևանքների վերացման գործում;
6) Ադրբեջանը պետք է անհապաղ աջակցի Լեռնային Ղարաբաղում կոմունալ ծառայությունների, այդ թվում ՝ գազի և էլեկտրաէներգիայի ամբողջական վերականգնմանը և հետագայում ձեռնպահ մնա դրանք խափանելուց;
7) Ադրբեջանը պետք է զերծ մնա Լեռնային Ղարաբաղի ներկա կամ նախկին քաղաքական ներկայացուցիչների կամ զինծառայողների նկատմամբ պատժիչ միջոցներ ձեռնարկելուց;
8) Ադրբեջանը չպետք է փոխի կամ ոչնչացնի 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված որևէ հուշարձան կամ Լեռնային Ղարաբաղում առկա որևէ այլ հուշարձան, հայկական մշակութային օբյեկտ կամ արտեֆակտ;
9) Ադրբեջանը ճանաչում և գործողության մեջ է դնում Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների կողմից ստեղծված քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցումները, անձը հաստատող փաստաթղթերը, սեփականության իրավունքները և գրանցամատյանները և չի ոչնչացնում կամ առգրավում այդպիսի գրանցամատյաններն ու փաստաթղթերը;
10) Ադրբեջանը պետք է դատարանին հաշվետվություն ներկայացնի սույն վճիռի ի կատար ածելու համար ձեռնարկված բոլոր միջոցների մասին մեկ ամսվա ընթացքում ՝ սկսած սույն վճռի ամսաթվից և հետագայում յուրաքանչյուր երեք ամիսը մեկ, մինչև դատարանի կողմից գործի վերաբերյալ վերջնական որոշման կայացումը»,- նշված է Արդարադատության միջազգային դատարանի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Армения обратилась в Международный суд ООН с требованием применить временные меры против Азербайджана. Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба Международного суда ООН.
В заявлении Международного суда ООН говорится:
“Республика Армения, ссылаясь на статью 41 Статута и статью 73 Регламента Суда, вчера подала в Суд запрос о применении временных мер, «для сохранения и защиты прав, закрепленных в Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации (CERD)». Армения просит Суд применить следующие временные меры и подтвердить обязательства Азербайджана по постановлениям, вынесенным им по этому делу, в частности, от 7 декабря 2021 года и 22 февраля 2023 года:
1) Азербайджан должен воздерживаться от принятия любых мер, которые могут повлечь за собой нарушение его обязательств по CERD;
2) Азербайджан должен воздерживаться от любых действий, прямо или косвенно направленных на вытеснение оставшихся этнических армян из Нагорного Карабаха или имеющих последствия, или предотвращения безопасного и быстрого возвращения в свои дома лиц, перемещенных в ходе недавнего военного нападения, включая тех, которые бежали в Армению или третьи государства, при этом позволяя желающим покинуть Нагорный Карабах сделать это беспрепятственно;
3) Азербайджан должен вывести весь военный и правоохранительный персонал из всех гражданских объектов в Нагорном Карабахе, оккупированных в результате его вооруженного нападения 19 сентября 2023 года;
4) Азербайджан должен облегчить и воздержаться от создания каких-либо препятствий для доступа Организации Объединенных Наций и ее специализированных учреждений к этническим армянам Нагорного Карабаха и не будет каким-либо образом препятствовать их деятельности;
5) Азербайджан должен способствовать и воздерживаться от создания каких-либо препятствий компетенциям Международного комитета Красного Креста предоставлять гуманитарную помощь этническим армянам Нагорного Карабаха, а также должен сотрудничать с Международным комитетом Красного Креста в решении других проблем вследствие недавнего конфликта;
6) Азербайджан должен немедленно способствовать полному восстановлению коммунальных услуг, включая газ и электричество, в Нагорном Карабахе, и воздерживаться от нарушения их в будущем;
7) Азербайджан должен воздержаться от принятия карательных мер против действующих или бывших политических представителей или военнослужащих Нагорного Карабаха;
8) Азербайджан не должен изменять или уничтожать какой-либо памятник, посвященный Геноциду армян 1915 года, или любой другой памятник, армянский культурный памятник или объект, присутствующий в Нагорном Карабахе;
9) Азербайджан должен признать и вводить в действие записи актов гражданского состояния, документы, удостоверяющие личность, а также права собственности и реестры, созданные властями Нагорного Карабаха, и не уничтожать и не конфисковать такие реестры и документы;
10) Азербайджан должен представить Суду отчет обо всех мерах, принятых во исполнение настоящего Ордера, в течение одного месяца со дня издания настоящего Ордера, а затем каждые три месяца до вынесения Судом окончательного решения по делу”.